Olimpijske igre u Rio de Janeiru, na kojima je u proteklih 15 dana nastupilo više od 11,500 sportaša u 28 sportova, svečanom su zatvorene ceremonijom pred 50,000 gledatelja na stadionu Maracana.
Program je trajao nešto manje od tri sata, a glavna karakteristika svečanosti bilo je slavlje brazilske kulture i brazilskog načina života, ali i s malo melankolije. Vrhunac svečanosti bio je 'party' poznatih škola sambe.
- Ipak se rastajemo. Međutim, bila je to proslava prekrasnih dana koje smo proživjeli, proslava brazilske kulture, načina na koji radimo stvari. Zaokružili smo jednu priču, a sada je vrijeme za novi početak - kazala je kreativna direktorica svečanosti Rosa Magalhaes.
Za razliku od svečanosti otvaranja, sportaši nisu bili podijeljeni po zemljama, već su izašli na stadion pomiješani. Ta je praksa uvedena na OI u Melbourneu 1956. i simbolizira ujedinjenje svih sportaša svijeta u jednu naciju.
Hrvatsku zastavu nosila su braća Martin i Valent Sinković, zlatni u dvojcu na pariće. Na ceremoniji zatvaranja uručene su i medalje za muški maraton, čime su predana i posljednja olimpijska odličja ovih OI.
Igre je zatvorenima proglasio predsjednik Međunarodnog olimpijskog odbora (IOC) Thomas Bach, a na kraju je olimpijski barjak simbolično predan u ruke gradonačelnice Tokija Yuriko Koike, grada domaćina OI 2020. godine
POVIJESNI USPJEH HRVATSKE
Za Hrvatsku su ovo bile najuspješnije igre od proglašenja neovisnosti. Hrvatski sportaši su s rekordnih 10 osvojenih odličja, 5 zlatnih, 3 srebrne i 2 brončane medalje, na završnoj ljestvici najsupješnijih reprezentacija na Olimpijskim igrama u Rio de Janeiru zauzeli 17. mjesto.
Zlatne medalje osvojili su Sandra Perković (disk), Sara Kolak (koplje), Šime Fantela i Igor Marenić (klasa 470), Martin i Valent Sinković (dvojac na pariće), te Josip Glasnović (trap). Vaterpolisti, Tonči Stipanović (klasa laser) i Damir Martin (samac) osvojili su srebra, a Filip Hrgović (boks) i Blanka Vlašić (skok u vis) bronce.
Na popisu osvajača medalja na 31. olimpijskim igrama našlo se 87 država, a uvjerljivo najuspješniji, već prema običaju, bili su članovi američke reprezentacije s 46 zlatnih odličja, 37 srebrnih i 38 brončanih, što ukupno čini 121 medalju, 18 više nego što su ih osvojili na prethodnim OI u Londonu, gdje su imali jednak broj najsjajnijih medalja. Iza Amerikanaca smjestila se reprezentacije Velike Britanije s 27 zlata, a jedno manje osvojili su kineski olimpijci koji su na trećem mjestu po uspješnosti. Kinezi su u Riju osvojili 12 zlatnih odličja manje nego u Londonu, a čak 25 manje od rekordnog 51 zlata iz Pekinga.
