Nakon šokantnog poraza u polufinalu protiv Norvežana Babićevi su izabranici u utakmici za 3. izgubili protiv Slovenije sa 30:31 (18:13) – pišu Drago Hudika i Mladen Miletić, novinari VL
Hrvatski rukometaši izgubili su u borbi za brončanu medalju na Svjetskom prvenstvu u Francuskoj. Nakon šokantnog poraza u polufinalu protiv Norvežana Babićevi su izabranici u utakmici za 3. mjesto poraženi od Slovenije sa 30:31 (18:13).
Hrvatska reprezentacija nije uspjela osvojiti svoju četrnaestu medalju na velikim natjecanjima, a način na koji je ostala bez bronce jako se rijetko viđa na u rukometu i sportu općenito. U 41. minuti Tin Kontrec je zabio gol za 24:16 i činilo se da je medalja u džepu. Slovenci nisu imali odgovora na odličnu hrvatsku igru.
Međutim, Hrvatska se nakon toga ugasila gotovo kao igračka kojoj su pregorile baterije. Bilo je nepodnošljivo gledati kako Slovenija trpa pogodak za pogotkom dok nije došla do prvog vodstva i prve medalje na velikim natjecanjima.
Odličnih 30 minuta
Utakmice za broncu redovito su najteže, a Hrvatskoj je ovaj put posebno bila neugodna – prvo, jer je imala dan odmora manje nego Slovenija koja je još u četvrtak igrala svoj polufinalni dvoboj. Drugo, jer je Slovenija u polufinalu imala za suparnika domaćina Francusku i nije trebalo biti naročito razočaranje ispasti od najmoćnije reprezentacije svijeta.
Treće, vjerojatno i najvažnije, jer je prava umjetnost bila dići igrače nakon one strašne drame i srceparajućeg poraza u epskoj borbi s Norvežanima. Mnogima koji su gledali bilo je teško zaspati, a možemo samo zamisliti kako je bilo igračima, od kapetana Duvnjaka do tragičara Zlatka Horvata.
No, možda su i pozitivni signali iz domovine, gdje je poraz od Norvežana ispraćen bez velikih kritika utjecao na lakši ulazak Hrvatske u borbu za četrnaestu medalju u povijesti naše rukometne reprezentacije.
Izabranici Željka Babića odigrali su zaista prvo poluvrijeme gotovo za nevjerovati s obzirom na sve navedeno. Očekivali smo da će u prvih petnaest minuta imati snage, a da bi zatim mogli početi posustajati, no kad su došli do prve osjetnije prednosti od četiri razlike, nakon pogotka Mamića na proigravanje Cindrića, više je nisu ispuštali.
Dapače, u posljednjoj minuti prvog poluvremena bilo je i šest golova prednosti nakon što je Cindrić zabio za 18:12. Hrvatska je u obrani igrala koncentrirano, što se ne može reći i za izabranike Veselina Vujovića koji su u prvih 30 minuta imali osam izgubljenih lopti. Nije im stoga moglo pomoći ni sedam obrana odličnog Zagrebovog vratara Skoka.
Ono što smo u polufinalu gledali kontra naših igrača, sad je bilo hrvatski adut – Štrlek je u kontrama trpao suparničku mrežu. Jedino je Stipe Mandalinić opet bio pucački neprecizan, osjm kad je oteo jednu loptu i u kontri zakucao iza leđa Skoka.
Slovenci su, zanimljivo, u prvom poluvremenu igrali bez vrlo talentiranog Blaža Janca, koji je potpisao za prvaka Europe Kielce, a početkom nastavka Vujović ga je aktivirao. Pet golova prednosti bila je lijepa prednost, no pribojavali smo se mogućeg pada zbog umora Babićevih izabranika.
Do umora je i došlo, doduše kasnije nego što smo očekivali, ali kad nas je sustigao potonuli smo doslovno kao kamen.
Duvnjak pada s nogu
Izbornik Željko Babić pokušao je dvaput pozivanjem minute odmora zaustaviti slovenske nalete, ali izvan tih minuta odmora nikakav konkretan potez nismo vidjeli da se zaustavi poniranje. Izgubio se izbornik u promjenama, pokušavanjima zabijanja gola sa sedmoricom u napadu, kao da sterilnost od večer ranije nije bila nikakva opomena.
Duvnjak je doslovno padao s nogu od umora, na klupi je opet dugo ostao Mamić, a možda je mogao nešto Jotić napraviti da je uveden. No, njega je izbornik očito vodio samo kao slijepog putnika, da nosi vodu suigračima. Četvrto mjesto ne bi bilo neuspjeh da nije to ovako završilo.
Najučinkovitiji u našoj reprezentaciji bili su Cindrić sa 7, Štrlek sa 6, a Šebetić sa 5 pogodaka. Kod Slovenaca najbolji su bili Marguč, Cingesar i Bezjak po 4 pogodaka.
PRENOSIMO Večernji list PIŠU Drago Hudika i Mladen Miletić FOTO Goran Stanzl/Pixell
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
VESELIN VUJOVIĆ 'Ja stvarno ne znam kako smo mi pobijedili, ovo je san za nas...'
Slovenci ne znaju kako su došli do pobjede, ali su slavili. Za razliku od nas. Slučajno? Procijenite sami... Možda je to savršeno procijenio Veselin Vujović.
- Ja stvarno ne znam kako smo mi pobijedili. Mislim da su protivnici bili vrlo umori zadnjih deset minuta. Igrali su odličnu obranu u prvom poluvremenu, nas nije bilo nigdje... Ja sam vrlo zadovoljan, ovo je san za nas, mene i moje igrače. Prva medalja za Sloveniju. Ja razumijem Hrvatsku i kolegu Babića, razumijem da su takve dvije utakmice morali igrati u manje od 24 sata - korektno je zaključio Vuja.
PRENOSE Sportske novosti
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ZLATAN SARAČEVIĆ 'Ovo treba reći: Željko Babić zadnjih dvadeset minuta nije imao odgovor na ništa'
- Moram nešto reći... ako smo rekli da je Babić prvih 40 minuta imao odgovor na sve, onda treba reći i to da zadnjih 20 minuta nije imao odgovor na ništa. I ne razumijem tu fizofiju - 40 minuta nam je išlo dobro, ne razumijem zašto nešto što ti ide dobro, zašto staješ, zašto mijenjaš? Ako vodiš osam razlike ne igraš da pobijediš sa četiri, nego igraš da pobijediš sa deset. Mi iz nekog razloga nismo 'ubijali' utakmice i sad nam se to vratilo. Na šest razlike se ne igraju dugi napadi kao što sam igralo nekad u moje vrijeme, nego se igra do kraja. Zašto smo stali? Ne znam. Ovo je za mene najteži poraz u karijeri, ovo je 700 puta teže nego kad nismo otišli na Olimpijadu u Sydney, izgubili smo tu utakmicu također od Slovenije. Ovo je 700 puta teže - zaključio je Saračević – pišu SN.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
DEBAKL JE PRELIO ČAŠU Predsjednik HRS-a Tomislav Grahovac najavio – Željko Babić pred otkazom!
Nakon šokantnog poraza u polufinalu Svjetskog prvenstva u Parizu od Slovenije predsjednik Hrvatskog rukometnog saveza (HRS) Tomislav Grahovac najavio je za utorak sjednicu Upravnog odbora HRS-a na kojoj će se odlučivati o povjerenju izborniku Željku Babiću.
- Nakon razgovora sa svim članovima Upravnog odbora, sazvao sam sjednicu Upravnog odbora u utorak s početkom u 14 sati. Jedina točka sjednice Upravnog odbora bit će odlučivanje o povjerenju izborniku Željku Babiću, koordinatoru Ivanu Baliću i stručnom stožeru hrvatske muške seniorske rukometne reprezentacije - kazao je predsjednik HRS-a Grahovac na službenoj web-stranici - prenose SN.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------