Karlovačka Školska sportska dvorana proslavila je svojih prvih pola stoljeća rada kako i priliči, pa se velik broj uzvanika, sportskih djelatnika i građana u dokumentarnom filmu koji je premijerno prikazan prisjetio brojnih trenutaka u životu ovog pedesetgodišnjaka – piše Vedran Gvožđak, urednik – novinar Kaportal. hr.
Kad je 1967. godine izgrađena, ŠSD na Rakovcu je tada bila najmodernija i najveća sportska dvorana u Hrvatskoj, te druga u Jugoslaviji, nakon ljubljanskog Tivolija. Stoga ne čudi da je tih godina ugostila brojna značajna sportska događanja, pa čak i dobila nadimak “karlovački Madison”. No cijelo vrijeme je služila i karlovačkim sportašima te učenicima, kao i bila mjesto brojnih kulturnih događanja, koncerata, revija, proslava maturanata i velikih izložbi.
Potrebna obnova
U filmu koji je napravljen u produkciji Odbora za obilježavanje 50 godina dvorane, direktora Mladosti Tomislava Polića i Želimira Feitla, te Marijana Bakića kao izvršnog producenta i scenaristu, uz montažu Meteora produkcije iz Zagreba, može se vidjeti presjek najznačajnih događaja u prvih 50 godina života dvorane. Uz razgovore s ljudima koji su je tijekom godina koristili i održavali vidi se koliko je ovaj sportski objekt od velikog značaja za grad Karlovac i njegove građane. Film svakako ima veliku dokumentarističku vrijednost, jer u njemu nije sažeto dugo razdoblje u životu građevine ili grada, ali jest za život čovjeka. No treba se okrenuti budućnosti, pa dvorana, koja je veliku devastaciju doživjela i tijekom Domovinskog rata, sada treba detaljnu obnovu.
– Dvorana bi trebala ići u temeljnu rekonstrukciju, da se naprave one osnovne stvari koje njoj fale, jer je ipak prije pedeset godina bila druga tehnologija. Nadamo se da će se u ovom narednom periodu nešto uspjeti napraviti po tom pitanju - rekao je direktor Mladosti Tomislav Polić.
Po riječima gradonačelnika Damira Mandića, osim dvorane ima i puno drugih kapitalnih projekata koji su napravljeni u to doba, a sad ih treba obnavljati.
Fond za mlade sportaše
– Ovo je prioritet i tu nema dileme i prvo što će se morati rješavati je grijanje. To je projekt od 15 milijuna kuna no grijanje mora ići prije svih i zbog učenika koji je koriste, rekao je gradonačelnik Mandić te dodao kako sportaši ne priznaju poraz, uvijek žele pobijediti, a u toj silnoj želji su spremni i na uklizavanje što u stvari baš nije preporučljivo i dobro.
– Već sljedeće godine će se u gradskom proračunu vidjeti jedan veći iznos za sport a odluka nas u gradskoj upravi je da taj novac koji će biti veći nego prethodnih godina dijelom ide isključivo za programski fond za mlade. Karlovačka sportska zajednica će ga po kriterijima dijeliti klubovima i to za mlađe uzraste. Moj je stav da svi sportovi od Grada moraju imati osigurane uvjete za rad i mi ćemo se za to zalagati i ulagati, a želio bih sa sportskim klubovima postići suglasje da prije svega ulažu u mlade ljude i igrače. Ako može u bilo kojem sportu u prvoj ekipi igrati Karlovčanin da igra Karlovčanin. Nema razloga da dovodimo igrače sa strane u bilo koji klub a imamo ih u Karlovcu i Karlovačkoj županiji. To je moje mišljenje, ali opet kaže, sa sportašima je najteže pregovarati - rekao je Mandić.

Počast braniteljima – sportašima
Prije prikazivanja dokumentarnog filma, ispred dvorane je otkrivena spomen-ploča za sportaše i sportske djelatnike s područja Karlovačke županije koji su dali svoj život u Domovinskom ratu.
– Među braniteljima je bilo puno sportaša koji su život položili na oltar Domovine da bismo mi danas živjeli u miru. U Karlovačkoj županiji poginula su 43, u Hrvatskoj još mnogi sportaši i branitelji. Ova spomen ploča je sjećanje na njih - rekao je Želimir Feitl, dragovoljac domovinskog rata i edsjednik Karlovačke sportske zajednice.
Okupio se velik broj uzvanika, predstavnika braniteljskih udruga, udruga roditelja i djece poginulih branitelja, a ploču je blagoslovio msg. Ferdinand Vražić.

Dokumentarni film "Prvih 50 naše dvorane" https://youtu.be/9IZCNBXTlYo
PRENOSIMO KAportal.hr www.kaportal.rtl.hr TEKST I FOTO Vedran Gvožđak