
„Novinari su dolaskom kompjutera bili vrlo zabrinuti za svoja radna mjesta, međutim otvoreno je još milijun radnih mjesta, ponajviše u novim medijima. Analizirali smo podatke s Olimpijskih igara i zaključili da je televizija i dalje medij broj jedan. Novi mediji nisu naštetili gledanosti televizije - čak 4,7 milijardi ljudi pratilo je OI na malim ekranima“.
O pekinškim Igrama govorio je i Hein Verbruggen, posebni savjetnik predsjednik MOO-a, Jacquesa Roggea za Olimpijske igre 2008. godine.
„Nisam odvjetnik Kine, ali Igre su bile bez pogreške. Njihovo nasljeđe je tek počelo. Neka su već i izašla na površinu, a za neka ćemo pričekati još koju godinu. Naravno, najviše će koristi imati kineski narod. Pokrenute promjene u tom složenom društvu su nezaustavljive“, govorio je Nizozemac koji je posljednjih sedam godina nadzirao pripreme Olimpijskih igara. Požalio se na stav u zapadnim medijima. „Mnogi su imali pogrešan stav o Kini i bili previše negativni. U Peking je stiglo 30.000 novinara, a sigurno njih 500 nije došlo zbog Igara, već zbog problema. Kada ih nisu našli, sami su ih stvorili.“
Pogledao je i u budućnost:
„London se ne treba brinuti zbog spektakularnih Igara na modernim borilištima ni razmišljati kako nadvisiti Peking. Biranje najboljih OI je kao i izbor o najdražem djetetu.“
Osim na predavanjima, sportski novinari iz cijele Europe družili su se i razmjenjivali iskustva kroz sportske aktivnosti koje su za njih organizirali domaćini. Dvočlana hrvatska delegacija uspjela je zadržati iznimno visoke standarde koje je na 1. UEPS-ovoj školi postavio kolega Robert Šalinović iz Hine.
Ivana Lukačić i Danijel Jelenek