U Novinarskom domu u Zagrebu, održan je 18. Sabor HZSN-a koji je završio svečanim proglašenjem novinara godine i dodjelom priznanja HZSN-a za 2008. Tijekom radnog dijela Sabora jednoglasno su usvojena izvješća predsjednika i glavnog tajnika o radu i financijskom poslovanju u 2008. Inicijativa koju su podržali svi nazočni, o izdavanju publikacije povodom 60 godina postojanja HZSN-a potakla je nešto dužu raspravu, koja je završila konkretnim prijedlozima i ponuđenom pomoći starijih članova HZSN-a. Predsjednik Ozmec istaknuo je da je trenutačna dobna struktura članova HZSN-a najmlađa do sada, u 60 godina, ali koliko je to s jedne strane dobro, s druge upozorava. Naime, unaprijeđenjem komunikacije s članovima putem interneta očito se izgubila veza sa starijom generacijom, pa je to jedan od prioriteta rada IO u idućim mjesecima, da se „vrati“ olovki i papiru u komunikaciji sa starijim članovima kojima internet nije dio svakodnevnice.

Na svečanom dijelu podijeljena su priznanja:
ZA AGENCIJSKO NOVINARSTVO: ROBERT ŠALINOVIĆ (HINA)
ZA SURADNJU S MEDIJIMA: OZREN BONAČIĆ (trener HAVK MLADOST)
ZA FOTOGRAFIJU: DRAGO SOPTA (CROPIX)
ZA KOLUMNU: ROBERT MATTEONI (SPORTSKE NOVOSTI)
ZA PRESS CENTAR: HOO (za press u Pekingu na OI)
Podijeljene su i dvije nagrade, uz prigodnu novčanu naknadu:
ZA ŽIVOTNO DJELO: MILORAD BIBIĆ (SLOBODNA DALMACIJA)
ZA NOVINARA GODINE: IVAN BLAŽIČKO (HTV)
U konkurenciji za novinara godine bili su kolege Orlando Rivetti (Jutarnji list) i Ivan Blažičko (HTV). U odvjetnički ured Sanje Matovine Lulić zaprimljeno je 78 kuverta s glasovima članova HZSN-a. Jedna je kuverta bila prazna, pa zato i nevažeća, a u konačnici Blažičko je ostvario minimalnu prednost 42:35 pred kolegom Rivettijem.

PRIZNANJA HZSN ZA 2008.


ZA AGENCIJSKO NOVINARSTVO: ROBERT ŠALINOVIĆ
(priznanje predao Zdenko Duka, predsjednik HND-a)

U praksi nije uobičajeno da agencijski novinari ulaze u konkurenciju za godišnje nagrade. Njihov stil pisanja i izvještavanja po samoj definiciji je sažet, jasan i precizan, lišen osobnih stilskih figura i dojmova koji čine novinare prepoznatljivima. Od agencijskog se novinara traži jasnoća i sveobuhvatnost, a upravo je te odlike na najvećem sportskom događaju, Olimpijskim igrama u Pekingu iskazao Robert Šalinović. Na natjecanju na kojemu je bilo više od stotinu hrvatskih sportaša, Šalinović je, kao jedini Hinin novinar u Pekingu, stizao na gotovo sve, jer neki su se događaji vremenski preklapali, a izvještavao o svim nastupima naših sportaša. U svojim je tekstovima tako pokrivao čak 15 sportova što je zahtijevalo iznimno dobru pripremljenost i širinu znanja. Osim preciznih izvještaja, Hina je, preko Šalinovića, svojim korisnicima svakodnevno slala i brojne razgovore s hrvatskim sportašima.
Da dobro funkcionira i na „domaćem terenu“, Šalinović je pokazao krajem godine kada je izvještavao s Europskog prvenstva u malim bazenima u Rijeci, ponovno iskazavši sve odlike koje smo prepoznali u Pekingu. Izvještaji, izjave, brojni podaci, olakšali su svim medijima praćenje ovog sporta u kojemu se ponekad lako izgubiti u moru rezultata i rekorda.

ZA SURADNJU S MEDIJIMA: OZREN BONAČIĆ (trener HAVK Mladost)
(priznanje predao Željko Mataja, savjetnik Predsjednika RH)

Trener vaterpolista Mladosti Ozren Bonačić jedan je od najtrofejnijih sportaša ali i trenera u ovom sportu. Taj sada vrsni vaterpolski stručnjak, a nekada također uspješan i kao igrač, omiljen je među novinarima jer im je uvijek spreman izaći ususret. Bone je na raspolaganju sedmoj sili u svakom trenutku, osim kad zaboravi uključiti mobitel, neovisno o tome je li prije njega njegova momčad pobijedila ili izgubila. Njegove britke raščlambe događaja u vodi i izvan nje posebno su korisne mlađim novinarima. Bone će odgovoriti na svako pitanje jer je kao sportaš zarana zaključio da nema glupih pitanja nego samo glupih odgovora. Također, ako je to potrebno, donijet će i fotografiju iz privatnog albuma. Takav je Ozren Bonačić, Čarobnjak sa Save.

ZA FOTOGRAFIJU: DRAGO SOPTA (Cropix)
(priznanje predao Vlatko Marković, predsjednik HNS-a)

Gledajući fotografije Drage Sopte, a nalaze se i na web stranici naše udruge, vrlo se lako može primjetiti da je Sopta fotoreporter trenutka u vremenu. Njegove fotografije brze su, zaustavljaju vrijeme i sa svakom fotografijom Sopta priča određenu priču o sportskoj utakmici ili trenutku u sportskoj povijesti. Niz iz Pekinga začinio je i s fotografijom plamena u odsjaju punoga mjeseca, koja ne bi trebala imati baš nikakvo sportsko značenje, ali čak i ona je nabijene određenim uspomenama svakoga od nas tko je u Pekingu tijekom Igara bio.Fotografije koje je Sopta snimio ne treba predugo promatrati da biste shvatili kakav je trenutak u sportu koji Sopta bilježi bo – tužan, napet, eksplozivan, radostan... To je Sopta.

ZA KOLUMNU: ROBERT MATTEONI (SPORTSKE NOVOSTI)
(nije uručena, kolega nije došao)
Matteoni je novinar koji svoj kruh uporno i precizno zarađuje prateći nogomet, kako hrvatski, tako i strani, poglavito talijanski. No, on je novinar, komentator, koji osjeća sport u svoj njegovoj biti, novinar kojemu nije problem objasniti dobre i loše strane onoga o čemu naumi pisati. Kolumna „De facto“, koju piše već godinama prepuna je nogometa, ali je tekstom „Duhovi primitivizma“ od 12. prosinca dokazao da izvrsno osjeća hrvatsko društvo i položaj sporta, sportaša, navijača i funkcionera u istome. Pa i položaj i značaj novinara u svim tim strujama. Analizirajući uvjerljivo činjenice, rasvjetljavajući ih polako svojem čitatelju, Matteoni u jednom jedinom tekstu objašnjava zablude društva u kojem živimo, istodobno nagovješčuje rješenje, koje nije jednostavno, a za neke bi moglo biti i bolno. Baš zato, baš s ovim jednim tekstom Matteoni je ozbiljno konkurirao i za nagradu Novinar godine HZSN-a za 2008. godinu, a u niski odličnih analiza nogometnoga miljea u kolumni „De facto“ koju piše u Sportskim novostima bilo još desetak drugih razloga za ovo priznanje.


ZA PRESS CENTAR: HOO (PRESS U PEKINGU, NA OI)
(priznanje je preuzeo glavni tajnik HOO-a, Josip Čop, a predao je Željko Klarić, ravnatelj Uprave za sport MZOŠ)

Press centar Hrvatskoga olimpijskog odbora tijekom Igara u Pekingu sljedbenik je sličnih ideja i sličnih centara koje smo viđali tijekom velikih događaja. No, ovaj – naš centar u Pekingu u potpunosti je prošle godine zadovoljio baš sve apetite, pa i doslovno, jer je u sklopu Hrvatske kuće punom parom radila i hrvatska kuhinja s hrvatskim kuharima. U osnovi zamišljen kao pomoć neakreditiranim novinarima, već i prije početka Igara postao je meka baš svim novinarima koji su tražili informacije o hrvatskim sportašima, nastupima, rezultatima, aktivnostima HOO-a, o svemu što je bilo zanimljivo za slanje u Hrvatsku. Press centar HOO-a nudio je baš sve – odlično organizirane konferencije s hrvatskim sportašima prije i nakon naslova, nekoliko proslava medalja, stalno otvorene internetske veze, telefone za svako javljanje, informacije iz prve ruke iz Olimpijskog sela. Smješten u hotelu „Veliki zmaj“, odnosno „Đao long“ bio je i na relativno dobrom položaju u višemiljunskom Pekingu za svakog hrvatskog novinara, bez obzira imao ili ne i službenu akreditaciju.

NAGRADE HZSN


NAGRADA ZA ŽIVOTNO DJELO
MILORAD BIBIĆ-MOSOR
(nagradu uručila Gabrijela Kasapović, direktorica korporativnih komunikacija u Atlantic Grupi, glavnom sponzoru priredbe)

Milorad Bibić rodio se u Splitu 25. srpnja 1952. godine. Završio je Fakultet elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje u Splitu stekavši zvanje diplomirani inženjer elektrotehnike. Međutim, njegovo profesionalno opredjeljenje nikad nije bila elektrotehnika nego – novinarstvo!
Kao profesionalni sportski novinar radio je najprije u splitskom tjedniku Nedjeljna Dalmacija, a potom prelazi u splitski dnevnik Slobodna Dalmacija. U obje redakcije bio je i urednik Sportske rubrike. Njegova specijalnost uvijek je bila košarka. O njoj je godinama pisao i u raznim tjednicima i revijama: SN Reviji, Sprintu, Magazinu Koš, Magazinu Košarka, reviji Gloss, specijaliziranome košarkaškome mjesečniku FIBA Basketball Monthly, a „gostovao“ je i u zagrebačkim Sportskim novostima, riječkome Novom listu, ljubljanskim listovima Delo i Dnevnik, mariborskoj Večeri, sarajevskome Oslobođenju, skopskoj Večeri... Kao novinar pratio je Olimpijske igre, Svjetska i Europska prvenstva u nogometu, košarci, vaterpolu, intervjuirao je mnoge najpoznatije osobe iz svijeta košarke. Nekoliko godina na splitskoj Televiziji Marjan bio je urednik i voditelj specijalizirane košarkaške emisije „U koš, u koš“, a već tri godine na splitskoj Televiziji Kanal 5 vodi izuzetno gledan talk show „Mosorijada“ gdje su, u dosadašnjih 139 emisija, gostovale sve hrvatske relevantne osobe iz svijeta sporta, estrade, politike, kulture, javnog života uopće.
Hrvatski zbor sportskih novinara proglasio ga je sportskim novinarom godine za 1997. godinu, a dodijelili smo mu i dvije godišnje nagrade za sportsku publicistiku : 2003. godine za knjigu „Split je Prva liga“ i 2005. godine za knjigu „Zlatna košarka Mirka Novosela“.


NAGRADA NOVINAR GODINE HZSN
IVAN BLAŽIČKO, HTV
(nagradu predao Jura Ozmec, predsjednik HZSN-a)

Tijekom Olimpijskih igara u Pekingu, Hrvatska je televizija dnevno emitirala više od 16 sati olimpijskoga programa. Središnja emisija dana, „Pekinški dnevnik", nudio je sažetak i pregled svakog olimpijskog dana. Dominatno poznavajući tematiku, pozivajući u goste iznimno zanimljive i rječite goste, emisiju „Pekinški dnevnik" Ivan Blažičko je kao urednik učinio doista središnjim sportskim događajem cijeloga programa. Pravilno procjenjujući odnose među pojedinim sportovima, uz pomoć kolega iz Pekinga i Zagreba iznimno precizno je dozirao informacije s mnoštva sportskih borilišta u Pekingu na način koji je svakome gledatelju omogućio da dozna ama baš sve o olimpijskom danu u Pekingu, ali i da pronikne u tajne sportova koji se ne gledaju svakoga dana na ekranima domaćih tv postaja. Uostalom, visoka gledanost tog programa, pozitivne kritike i mnoge pohvale dovoljan su razlog da kolega Blažičko bude NOVINAR GODINE HZSN-a.

Istaknuto iz fotogalerije

Fotogalerija

fotografije

HZSN - Fotogalerija
  • košarka
    košarka

    Foto: Igor Kralj/PIXSELL

  • hokej
    hokej

    Foto: Igor Šoban/PIXSELL

  • sport s invaliditetom
    sport s invaliditetom

    Foto: Matija Habljak/PIXSELL

  • hokej na ledu
    hokej na ledu

    Foto: Marko Prpic/PIXSELL

  • nogomet - penal
    nogomet - penal

    Foto: Luka Stanzl/PIXSELL

  • rukomet
    rukomet

    Foto: Luka Stanzl/PIXSELL

  • sport na vodi
    sport na vodi

    Foto: Marko Prpic/PIXSELL

  • nogomet - lopta
    nogomet - lopta

    Foto: Igor Kralj/PIXSELL

  • nogomet - golman
    nogomet - golman

    Foto: Luka Stanzl/PIXSELL

  • nogomet po snijegu
    nogomet po snijegu

    Foto: Matija Habljak/PIXSELL

  • stolni tenis
    stolni tenis

    Foto: Sanjin Strukić/PIXSELL

  • skok u vis
    skok u vis

    Foto: Igor Kralj/PIXSELL

  • nogomet - gol
    nogomet - gol

    Foto: Igor Kralj/PIXSELL

  • plivanje
    plivanje

    Foto: Marko Prpić/PIXSELL

  • atletika
    atletika

    Foto: Igor Kralj/PIXSELL

NAŠA poslovna banka

  • karlovacka banka

NAŠA putnička agencija

  • BTravel

Prijatelji HZSN-a

  • atlantic
  • jadrolinija
  • zak
  • HNS
  • brodarić promet
  • sc karlovac
  • Hostel Bedem
  • tpr
  • lin
  • svezakucuidom
  • cotrullis
  • karlovacko
  • hostel karlovac
  • tdsitotisak
  • grawe