
Brojni ugledni planeri, arhitekti, projektanti i programeri iz Hrvatske i europskih zemalja, koji su na seminaru iznijeli svoja iskustva i viđenja, slažu se u jednom – prilikom izgradnje nekog sportskog objekta mora postojati strategija koja obuhvaća svaku fazu stvaranja objekta, od same ideje pa do realizacije, odnosno sve stručne parametre kao i tzv. „cost benefit“.
„Održivost neke sportske dvorane ili stadiona moguća je ako projekt zadovoljava ekološke, socijalne i ekonomske parametre i takav projekt uvjet je za uspješno funkcioniranje dvorana“, rekao je Krešimir Ivaniš.
Izrada projekta je kompleksan posao. Mora se voditi računa o lokaciji, dizajnu, izgledu objekta, o namjeni (sportska i ne sportska namjena), o utjecaju na okoliš, korištenju energije, multifunkionalnosti, održavanju, upravljanju. Na seminaru se moglo čuti kako takav slučaj nije bio prilikom izgradnje šest rukometnih dvorana u Hrvatskoj pa se sada upravitelji dvorana suočavaju s problemima. Projektantski timovi koji su radili na izradi projekata rukometnih dvorana u Hrvatskoj susreli su se s istim problemom - nije bilo pisane strategije niti pravilnika koji bi im dali neke smjernice kako bi dvorane zadovoljile multifunkcionalnost i u konačnici bile održive. Stoga je potrebno, mišljenja je Krešimir Ivaniš, što prije donijeti podzakonske akte o izgradnji sportskih objekata, kako se iste greške ne bi ponavljale u budućnosti.
Zadnjeg dana seminara (petak) organiziran je i posjet i obilazak sportskih dvorana u Balama i Poreču.
Seminar je održan u organizaciji HOO-a i Društva građevinskih inženjera Zagreba (DGIZ) te uz suradnju Međunarodnog olimpijskog odbora (MOO), Međunarodne unije arhitekata – Program za sport i dokolicu (UIA) te Zagrebačkog športskog saveza (ZŠS).