
Na Kongresu su sudjelovali predstavnici europskih fair play organizacija odnosno njihovih olimpijskih odbora iz 24 zemlje (Litva, Izrael, Njemačka, Italija, Portugal, Slovenija, Danska, Luksemburg, Austrija, Mađarska, Češka, Slovačka, Nizozemska, Rusija, Grčka, Turska, Cipar, Poljska, Francuska, Estonija, Latvija, Engleska, Azerbajdžan i Hrvatska), od ukupno 40 zemalja koje su članice EFPM.
Poseban naglasak u navedenim izlaganjima isticao je da Europski fair play pokret ukaže svim športskim organizacijama i institucijama na potrebu prepoznavanja značaja fair playa koji omogućuje jednaki pristup i priliku za sve građane i snagu športa u promociji inter-kulturalnog i internacionalnog razumijevanja. Ista poruka upućuje se i državnim tijelima koja trebaju dati potporu u realizaciji takvih ciljeva sportskim organizacijama. Poseban značaj ove teme bio je u okolnostima da je Republika Azerbajdžan još u aktualnom ratnom sukobu a Armenijom, tako da i športske organizacije kao i državna tijela Azerbajdžana imaju posebne zadaće u rješavanju sukoba mirnim putem i uz pomoć športa i fair playa.
Slijedom odluke Vijeća HOO-a na Generalnoj skupštini EFPM je održana i prezentacija HFPO-a s namjerom organiziranja 17. Europskog fair play kongresa u Republici Hrvatskoj i 17. Generalne skupštine EFPM. Navedeni prijedlog je Generalna skupština, sa zadovoljstvom, prihvatila. Predsjednik EFPM, prof. dr. Carlos Goncalves, je predstavnicama HFPO i HOO-a obrazložio i dao daljnje upute u proceduri pripreme za Kongres i Skupštinu EFPM, 2011. godine. Slijedeći 16. Kongres i Skupština EFPM održati će se 2010. godine u Pragu (Češka).
Biserka Vrbek