Europski olimpijski odbori (EOO) uveličali su proslavu 30. obljetnice utemeljenja nacionalnog olimpijskog odbora Azerbajdžana. Izaslanstvo EOO-a, u kojem je bio i predsjednik Hrvatskog olimpijskog odbora i član Izvršnog odbora EOO-a Zlatko Mateša nazočilo je proslavi u Bakuu.
Goste iz EOO-a primio je i predsjednik Republike Azerbajdžan Ilham Alijev. Razgovaralo se o razvoju sportske infrastrukture i aktualnim projektima koji se provode u zemlji. U dvodnevnom programu događanja posvećenih 30. obljetnici NOO-a Azerbajdžana bilo je obilje događanja. Između ostaloga, održana je svečana akademija, likovna izložba s ovjekovječenim najupečatljivijim trenucima iz nacionalne olimpijske povijesti te prigodni koncert posvećen 30. obljetnici osnivanja NOO-a i članstva u međunarodnoj olimpijskoj obitelji. Izaslanstvo EOO-a, koje je predvodio predsjednik Spyros Capralos, u srdačnom je susretu s domaćinima čestitalo NOO-u Azerbajdžana važnu obljetnicu, uručivši im pritom i prigodne darove kontinentalne olimpijske udruge.
Hrvatski olimpijski odbor (HOO) pridružuje se čestitkama NOO-u Azerbajdžana za 30. obljetnicu osnutka i primitka u međunarodnu olimpijsku obitelj!
U CENTRU ZA RAZVOJ I SKRB O SPORTAŠIMA NA KINEZIOLOŠKOM FAKULTETU ODRŽANA RADIONICA PROJEKTA WE_CARE

Na Kineziološkom fakultetu u Zagrebu održana je trodijelna radionica za aktivne i bivše vrhunske sportaš(ic)e, osmišljena kao testiranje rada novoosnovanog Centra za razvoj i skrb o sportašima, osnovanog u sklopu projekta iz programa Erasmus+ Sport.
Projekt pod nazivom WE_CARE - Uspostavom nacionalnih centara za skrb i razvoj sportaša podržavamo vrhunske sportaše u balansiranju njihovih sportskih i obrazovnih/poslovnih rezultata (WE_CARE - With Establishment of national Care and development centers we support elite Athletes in balancing their sports and education/employment Results) trebao bi pružati podršku vrhunskim sportaši(ca)ma kroz dualnu karijeru u njihovu cjelovitom dugoročnom razvoju.
Voditeljica projekta, doc. dr. sc. Cvita Gregov, pojasnila je trojni efekt koji se želi postići:
- Kako bi se postigao taj cilj, kroz aktivnosti projekta uspostavila su se tri centra za razvoj i skrb o sportašima - u Hrvatskoj, Srbiji i Sloveniji, razvio katalog usluga koje bi trebali pružati uspostavljeni centri i razvila se inovativna web aplikaciju Comprehensive Athlete Information System (CAIS) koja će vrhunskim sportašima omogućiti pružanje visokokvalitetne podrške u dualnoj karijeri i razmjenu informacija i znanja između pružatelja usluga i sportaša. Tri su temeljne odrednice koje su u novoosnovanom centru pri Kineziološkom fakultetu u Zagrebu usmjerene na dobrobit sportaša: očuvanje zdravlja - kroz smanjenje rizika od ozljeđivanja, potpora njihovu obrazovanju i zapošljavanju nakon sportske karijere.
Upravo je profesorica Kineziološkog fakulteta upoznala nazočne s projektom i registracijom u web aplikaciju novoutemeljenog centra, dok je dijagnostičko testiranje s procjenom rizika od ozljeđivanja odradio dr. sc. Marin Dadić (Kineziološki fakultet). Završni dio - radionicu o dualnoj karijeri "Obrazovanje, učenje i vrhunski sport" - s upoznavanjem samoga sebe i vlastitih ciljeva u sportskoj karijeri i životu nakon karijere - skupa su realizirale dr. sc. Ana Popovčić (HOA) iz partnerskog Hrvatskog olimpijskog odbora i doc. dr. sc. Ana Žnidarec Čučković (Kineziološki fakultet).
Projekt obuhvaća aktivne vrhunske sportaše - kandidate starije od 18 godina, koji su članovi ili su u nekom trenutku karijere bili članovi nacionalnih reprezentacija te se natječu ili su se natjecali na međunarodnim natjecanjima, te umirovljene vrhunske sportaše - kandidate do 50 godina sa statusom bivših reprezentativaca.
Radionici se odazvalo devet aktivnih sportašica i sportaša: Dominik Družeta i Marcel Škalec (judo), Ivan Kvesić i Jelena Pehar (karate), Ela Znaor (kickboxing), Fran Peterlin i Karla Klarić (odbojka), Vedrana Malec (skijaško trčanje) i Vito Krpan (taekwondo), ali i četiri bivše sportašice koje su ostvarile zapažene karijere: Korana Longin i Iva Borović (košarka), Tihana Nemčić (nogomet) i Valentina Plejić (veslanje/karate).
Svi sportaši i sportašice iskazali su veliko zadovoljstvo sudjelovanjem na ovom događaju - od upoznavanja s projektom i radom novog centra do radionice o dualnoj karijeri i testiranja, s kojeg će dobiti i preciznije smjernice (dijagnostiku) kako se sačuvati od ozljeda.
Trogodišnji projekt završava u prosincu 2022. godine, a prvi veliki cilj mu je ostvaren - utemeljen je nacionalni Centar za razvoj sportaša pri Kineziološkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.
U TARANTU, DOMAĆINU MEDITERANSKIH IGARA 2026., ODRŽANA IZVANREDNA OPĆA SKUPŠTINA MOMI-ja

Na skupštini MOMI-ja sudjelovali su i hrvatski predstavnici - glavni tajnik HOO-a Siniša Krajač, direktor Ureda za olimpijski program Damir Šegota te voditeljica međunarodne suradnje Ljiljana Ujlaki Šubić koja je ujedno i članica Izvršnog odbora MOMI-ja u drugom mandatu. Na sjednicama MOMI-jevih komisija sudjelovale su HOO-ova koordinatorica za statusna pitanja sportaša Matea Horvat (Etička i pravna komisija) i glavna tajnica Hrvatskog saveza daljinskog plivanja Karla Šitić (Komisija sportaša).
Skupština je nagradila brojne zaslužnike mediteranskog pokreta, a dugogodišnjem predsjedniku Amaru Addadiju dodijeljen je status doživotnog počasnog predsjednika. Na čelu MOMI-ja djelovao je od 2003. do 2021. godine.
Posredstvom videoveze predstavnici grčkog Herakliona prezentirali su domaćinstvo Mediteranskih igara na pijesku 2023. godine, a u vrijeme održavanja Igara održat će se i sljedeća sjednica Opće skupštine MOMI-ja (1. rujna). Na Mediteranskim igrama na pijesku u Heraklionu nastupit će 1500 sportaša iz 26 država, i to u 14 sportova od kojih su četiri premijerno zastupljeni u programu Igara.
Na skupštini u Tarantu otvorena je i mogućnost kandidiranja gradova domaćina za MI 2030. i Mediteranske igre na pijesku 2027. godine.
