• 12 % Hrvata je pristupilo sadržaju ili ga streamalo iz ilegalnih online sportskih izvora, dok je to učinilo čak 27 % mladih u dobi od 15 do 24 godine.
• Diljem EU-a krivotvorena sportska oprema proizvođačima stvara gubitak od 850 milijuna eura godišnje, što čini 11 % izgubljenih prihoda od prodaje.
• 5% Hrvata u dobi od 15 do 24 godine svjesno je kupilo krivotvorenu sportsku opremu putem interneta.
• Policijske službe diljem Europe otkrile su i zaplijenile 8 milijuna krivotvorene luksuzne i sportske robe čija se maloprodajna vrijednost procjenjuje na 120 milijuna eura.
• Uoči početka brojnih svjetskih sportskih događanja, Ured Europske unije za intelektualno vlasništvo (EUIPO) pokreće kampanju "Play Fair", pozivajući navijače da gledaju službene prijenose i kupuju službenu opremu.
Ove godine Europa je epicentar svih sportskih događanja. Svijet se priprema za gledanje spektakularnih golova tijekom UEFA EURO 2024, fotofiniša na Tour de Franceu i trenutaka osvajanja zlatnih medalja na Olimpijskim i Paraolimpijskim igrama u Parizu.
Međutim, dok se Europljani pripremaju gledati najpopularnije sportske prijenose, milijuni njih to mogu učiniti ilegalno. Prema istraživanju EUIPO-a o percepciji, osviještenosti i ponašanju građana Europske unije, 12 % građana EU-a pristupilo je sportskim sadržajima iz ilegalnih izvora ili ih je streamalo. Čak više od četvrtine (27%) mladih u dobi od 15 do 24 godine, priznaje da koristi ilegalne internetske kanale za gledanje sporta.
Izvršni direktor EUIPO-a João Negrão je izjavio:
- Dok ovog ljeta uživamo u brojnim sportskim uzbuđenjima, ključno je igrati pošteno, kako igrači na terenu, tako i gledatelji kod kuće. Prava intelektualnog vlasništva koja stoje iza tih događanja štite i unaprjeđuju naša iskustva kao navijača, podržavaju naše sportaše te nadahnjuju buduće europske i svjetske prvake. Gledanjem službenih prijenosa i kupnjom licenciranih proizvoda osiguravamo razvitak sporta i sportskih natjecanja za generacije koje dolaze.
VELIKA DOGAĐANJA, VELIKA PRILIKA ZA PRIJEVARU
Osim samih prava emitiranja velikih sportskih događanja, intelektualno vlasništvo (IP) je posvuda: od kultnih olimpijskih krugova te imena i lik vrhunskih sportaša, do sportske opreme natjecatelja, službenih maskota i suvenira događanja.
Novac, milijuni gledatelja i potrošača privlače prevarante. Ilegalni online prijenosi mogući su za sve vrste sadržaja, uključujući sportska događanja, a EUIPO procjenjuje da piratstvo, gledajući sve medije, godišnje generira milijardu eura nezakonitih prihoda.
Nezakonit prijenos događanja uživo egzistencijalni je problem za financiranje sporta. Prihodi ostvareni putem prava intelektualnog vlasništva preraspodjeljuju se sportu i sportašima na temelju solidarnosti.
Emma Terho, predsjednica Komisije sportaša Međunarodnog olimpijskog odbora, tijekom konferencije EUIPO-a o borbi protiv internetskog piratstva sporta i drugih događanja uživo u listopadu 2023. izjavila je:
- Ako navijači gledaju ilegalne prijenose sportskih događanja, cijeli model Olimpijske solidarnosti doveden je u opasnost. Medijska prava izgubila bi svoju vrijednost, a samim time bi i njihovi nositelji prestali stjecati ta prava, što donosi ogromne posljedice za solidarni model financiranja cijelog olimpijskog pokreta.
Osim sportskih prijenosa, prema podacima EUIPO-a, sektor sportske opreme u EU-u trpi gubitke od 850 milijuna eura godišnje. Ta brojka ne uključuje sportsku odjeću poput krivotvorenih nogometnih majica i krivotvorene sportske obuće, koji predstavljaju značajan dio godišnjih gubitaka od krivotvorene odjeće u Europi, koja iznosi 12 milijardi eura.
GOTOVO POLOVICA MLADIH ILEGALNO PRENOSI SPORTSKA DOGAĐANJA
Istraživanje EUIPO-a o percepciji intelektualnog vlasništva pokazalo je značajne trendove diljem Europske unije povezane s piratskim prijenosom sportskih događanja, gdje je 12 % ukupnog stanovništva pristupilo sadržaju ili ga streamalo iz ilegalnih internetskih izvora.
Bugarska je na prvom mjestu u EU-u s 21% ukupnih ispitanika koji priznaju da su koristili ilegalne internetske izvore za gledanje sporta, a slijede Grčka (20%), Irska (19%), Španjolska (19%) i Luksemburg (18%).
Prema istraživanju, mladi u dobi od 15 do 24 godine ilegalno gledaju sportske prijenose putem interneta dvostruko češće od ukupnog stanovništva. Mladi Bugari najvjerojatnije će se upustiti u ilegalno streamanje sportskih događanja, njih čak 47 %, što je znatno iznad prosjeka EU-a (27 %), a slijede Španjolska (42 %), Grčka (42 %), Slovenija (39 %) i Irska (34 %).
Prema istraživanju EUIPO-a o kršenju autorskih prava na internetu, streaming je najpopularnija metoda za pristup nezakonitom TV sadržaju – 58 % piratstva u EU-u odvija se putem streaminga, a 32 % preuzimanjem.
PROMOTIVNI VIDEO MATERIJAL: https://www.youtube.com/watch?v=TlY6ynWH4JA&ab_channel=EUIPO