Dan nakon što je nazočio svečanosti otvaranja Olimpijskih igara u Parizu, premijer Andrej Plenković posjetio je hrvatske sportaše u olimpijskom selu, a potom i otvorio HOO-ovu Hrvatsku kuću u hotelu Radisson Blu u Parizu.
- Veseli me što će u Parizu postojati Hrvatska kuća, gdje će boraviti hrvatski sportaši, ali i turistički radnici koji predstavljati hrvatski turizam. Naši sportaši, koji su smješteni u pariškom olimpijskom selu, odlično su raspoloženi, zadovoljni su i uvjetima, i smještajem i opremljenošću, motivirani su, treniraju i čekaju svoje trenutke za izlazak na borilišta. Vidjeli smo i rukometaše, vaterpoliste, tenisače i veslače, te mislim da su u dobroj formi. Ja pratim sve naše sportove, pogotovo kad je ovako veliko natjecanje, no vremena za pogledati imam tek za rukometaše u današnjoj utakmici s Japanom.
Hrvatski premijer podijelio je s medijima i dojmove sa svečanosti otvaranja Olimpijskih igara na rijeci Seini:
- Otvaranje Olimpijskih igara je imalo za cilj biti drugačije nego inače. Dakle prvo otvaranje ikad izvan stadiona, sto godina nakon zadnjih Igara u Parizu i naravno poruka francuskih vrijednosti koje su ujedno postale univerzalne vrijednosti, uz presjek francuske i pariške povijesti. Šteta je za domaćine i organizatore da je padala tako jaka kiša, no sam događaj je, koliko imam povratne informacije, bio zaista jako dobro primljen - kazao je Plenković, dometnuvši prognozu o broju hrvatskih medalja na Igrama:
- Mislim da bismo svi bili zadovoljni ako bi broj odličja bio osam, kao u Tokiju…
Ministar turizma i sporta Tonči Glavina resorni je ministar upravo dviju glavnih poveznica projekta Hrvatske kuće kojih je u "režiji" HOO-a do sada bilo čak osam:
- Ova kuća, zajedno s turističkim razglednicama, podsjetnik je da igramo u najjačoj ligi na svijetu. To je upravo naš sport, naši sportski uspjesi i naravno - naša prekrasna zemlja.
U društvu premijera Plenkovića otvaranju Hrvatske kuće u Parizu nazočila je i članica MOO-a Kolinda Grabar Kitarović.
- Otvaranje Olimpijskih igara sinoć, koje je, nažalost, malo pokvarila kiša, pokazuje kako se mijenja priroda Olimpijskih igara i kako će one u budućnosti biti drugačije. Ove Olimpijske igre pod motom Games Wide Open, što znači Igre otvorene za sve, a omogućilo se da ulaznice budu u rasponu pristupačnih cijena, tako da je većina karata je bila u prodaji za nekih 50 ili 100 eura, što je velika razlika u odnosu na prethodne Olimpijske igre. Nadalje, koristi se oko 95% postojeće sportske infrastrukture. Znači nije bilo gradnje samo zbog Igara i onda tih objekata koji bi stajali prazni godinama nakon toga. Ono što me posebno veseli je što se konačno postigla ravnopravnost između sportašica i sportaša, znači - to su prve Olimpijske igre na kojima je postignuta ravnopravnost spolova - kazala je Grabar-Kitarović.
O projektu Hrvatske kuće govorio je i predsjednik HOO-a Zlatko Mateša, koji je bio i u ulozi domaćina:
- Ovo mjesto zamislili smo kao interakciju sporta, gospodarstva i turizma. Ovo je dobra prigoda i savršeno mjesto za zahvaliti Vladi Republike Hrvatske i predsjedniku, gospodinu Plenkoviću; kao i ministru Glavini jer bez njih, bez Vlade, ne bismo tu sada stajali. Prigoda je to i pozdraviti naše sponzore koji su nam također pripomogli u ideji ove Kuće, ali i na stalnoj pratnji prošlih godina. U ime hrvatskih sportaša i sportašica, mi smo im na tomu iznimno zahvalni.
Svečanosti su nazočili i zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević, otpravnica poslova Veleposlanstva RH u Francuskoj Senka Burić, glavni tajnik HOO-a Siniša Krajač, šef HOO-ove Misije na pariškim Igrama Damir Šegota, a kao posebni gosti nazočili su članovi BK Pedalinac iz Zagreba koji su na biciklima prevalili 2200 kilometara do Pariza, a sve u počast olimpizmu.
HOO/Vinko Knežević Foto: Damir Senčar