Brončana olimpijska medalja članice Taekwondo kluba Marjan Lene Stojković u Parizu bila je ukupno okrugla 100. splitska olimpijska medalja u povijesti.

Podatak koji toliko puno govori o snazi splitskog sporta kroz povijest, a pogled na sportaše koji su ušli u sportsku besmrtnost prije Lene „ledi krv u žilama“. Od prvih odličja davne 1948. u Londonu i čuvene nogometne generacije Frane Matošića, Bernarda Vukasa i Bože Brokete preko Vladimira Beare 1952., Đurđice Bjedov i Petra Skansija 1968., Ratka Rudića 1980. godine pa sve do novije hrvatske povijesti i sportskih veličina Tonija Kukoča, Dina Rađe, Gorana Ivaniševića, Petra Metličića, Ivana Balića ili Blanke Vlašić.

Svoje mjesto među takvim velikanima zapisanim u vječnost našlo je čak četvero sportaša splitskog Taekwondo kluba Marjan koji imaju nevjerojatnu konstantu. U samo 24 godine postojanja klub je stigao već do četiri olimpijska odličja na posljednje četiri olimpijske igre, a osvojili su ih četiri različita sportaša, Lucija Zaninović, Matea Jelić, Toni Kanaet i Lena Stojković. Upravo je Lena Stojković u Parizu upisala svoju 10. veliku medalju za Marjan, a 100. veliku za grad pod Marjanom.

Podatak je to koji bi možda „prošao ispod radara“ da Josip Reić, brončani olimpijac iz Moskve s veslačkim legendama Mrduljašom i Celentom nije objavio na facebooku da je Barbarina medalja 99. splitska medalja, 12. sport koji je u Split donio odličje te da je Barbara 79. sportašica kojoj je to pošlo za rukom. Bio je to „signal“ glavnom tajniku Taekwondo kluba Marjan Sandru Deaku da prije vaterpolista od Splićana nastupaju još jedino Lena Stojković i Ivan Šapina i da netko od Marjanovaca može imati privilegiju za taj „mali jubilej“.

Zanimljive brojke, ogromni sportaši, njih sad već preko 80 koji su upisani u besmrtnost i Pariz koji je arhiviran.

Pred TKD Marjanom je krenula nova olimpijada, novi ciklus koji će biti okrunjen u Los Angelesu Igrama 34. olimpijade, a treneri i sportaši ovog rasadnika sportskih talenata već su krenuli s radom i iznimno jakim mladim snagama koje u LA-u mogu ispisati nove stranice splitske i hrvatske povijesti. Naime, taekwondo trenutno ima šest olimpijskih medalja od hrvatske samostalnosti, a veslanje osam dok u gradu Splitu veliki VK Gusar u svojoj 110 godina dugoj povijesti ima pet olimpijskih odličja, a slijedi ga TKD Marjan koji je dosad skupio četiri olimpijske medalje. Jako malo nedostaje članovima Taekwondo kluba Marjan kako bi se izjednačili s rekorderima hrvatskog i splitskog sporta ili ih čak i preskočili stoga vrijedi „zasukati“ rukave i zatvoriti se u dvoranu sljedeće četiri godine kako bi šetnica na zapadnoj obali dobila neko novo ime za vječnost.

Izvor: TKD Marjan

Istaknuto iz fotogalerije

Fotogalerija

fotografije

HZSN - Fotogalerija
  • nogomet - kvalifikacije za SP
    nogomet - kvalifikacije za SP

    Foto: Marko Lukunić/PIXSELL

  • hokej
    hokej

    Foto: Igor Šoban/PIXSELL

  • sport s invaliditetom
    sport s invaliditetom

    Foto: Matija Habljak/PIXSELL

  • rukomet - svečani doček
    rukomet - svečani doček

    Foto: Marko Lukunić/PIXSELL

  • košarka
    košarka

    Foto: Marko Lukunić/PIXSELL

  • atletika
    atletika

    Foto: Igor Kralj/PIXSELL

  • hokej na ledu
    hokej na ledu

    Foto: Marko Prpic/PIXSELL

  • sport na vodi
    sport na vodi

    Foto: Marko Prpic/PIXSELL

  • nogomet - SuperSport HNL
    nogomet - SuperSport HNL

    Foto: Marko Lukunić/PIXSELL

  • stolni tenis
    stolni tenis

    Foto: Sanjin Strukić/PIXSELL

  • plivanje
    plivanje

    Foto: Marko Prpić/PIXSELL

  • košarka - Europski kup
    košarka - Europski kup

    Foto: Marko Lukunić/PIXSELL

  • skok u vis
    skok u vis

    Foto: Igor Kralj/PIXSELL

  • košarka - Europski kup
    košarka - Europski kup

    Foto: Marko Lukunić/PIXSELL

  • nogomet po snijegu
    nogomet po snijegu

    Foto: Matija Habljak/PIXSELL

  • rukomet
    rukomet

    Foto: Luka Stanzl/PIXSELL

  • ženski nogomet
    ženski nogomet

    Foto: Marko Lukunić/PIXSELL

  • nogomet - SuperSport HNL
    nogomet - SuperSport HNL

    Foto: Marko Lukunić/PIXSELL

NAŠA poslovna banka

  • karlovacka banka

NAŠA putnička agencija

  • BTravel

Prijatelji HZSN-a

  • atlantic
  • jadrolinija
  • zak
  • HNS
  • brodarić promet
  • sc karlovac
  • Hostel Bedem
  • tpr
  • lin
  • svezakucuidom
  • cotrullis
  • Restoran Bosiljevo
  • hostel karlovac
  • tdsitotisak
  • grawe