Proslavljena košarkašica i jedna od najboljih hrvatskih sportašica svih vremena, Danira Bilić, primljena je u FIBA-inu Kuću slavnih u klasi 2024. Od Hrvata u FIBA-inoj Kući slavnih su još i Krešimir Ćosić, Dražen Petrović, Toni Kukoč i Mirko Novosel.

Ovogodišnja svečanost primanja u Kuću slavnih održana je u Singapuru, uoči finala FIBA-ina Interkontinentalnog kupa, na kojem su prvi put nastupili klubovi iz svih pet FIBA-inih regija. Osim Danire Bilić, ove godine su primljeni i drugi legendarni igrači i igračice: Miao Lijie (Kina), Reggie Miller (SAD), Kirk Penney (Novi Zeland), Romain Sato (Srednjoafrička Republika), Skaidrite Smildzina-Budovska (Latvija) i Predrag Stojaković (Srbija), a prepoznata su i trenerska postignuća Dana Petersona (SAD).

Danira Bilić (djev. Nakić) svojedobno je tri puta zaredom bila proglašena najboljom košarkašicom Europe. Osvajačica je srebrne medalje na Olimpijskim igrama u Seulu 1988. godine, srebrne medalje sa Svjetskog prvenstva u Kuala Lumpuru 1990. godine, dvije srebrne medalje s Europskih prvenstava 1987. i 1991., zlatne medalje sa zagrebačke Univerzijade 1987. godine te brojnih prvenstava i kupova kako bivše države, tako i Hrvatske. Uz impresivne sportske rezultate nisu izostala ni priznanja, a među brojnim ostalima, izdvojit ćemo najvišu državnu nagradu za sport u Republici Hrvatskoj „Franjo Bučar“.

Bez sporta definitivno ne može, pa iako najvećim vlastitim uspjehom smatra svoje tri kćeri, vrlo je involvirana u sve pore sporta. Dugogodišnja je predsjednica Nacionalnog vijeća za sport, a bila je i zastupnica u Hrvatskom saboru od kraja 2003. do početka 2005. godine. Svakodnevno je možemo naći na radnom mjestu ravnateljice Hrvatskog športskog muzeja, a ujedno je i predsjednica Stručnog savjeta za žensku košarku Hrvatskog košarkaškog saveza. Uz to, sudjeluje i u različitim projektima, a izdvojit ćemo tek da je ambasadorica Her World Her Rules projekta koji za cilj ima popularizaciju ženske košarke. Danirina strast prema sportu i predani rad zasigurno su već nadahnuli mnoge generacije mladih košarkašica, a njezino primanje u Kuću slavnih (prema odluci FIBA-ina odbora s kraja travnja ove godine) samo je nova potvrda jedne izuzetne sportske karijere.

Hrvatski olimpijski odbor (HOO) čestita Daniri Bilić na ulasku u FIBA-inu Kuću slavnih kao prvoj Hrvatici u tom eminentnom društvu!

Izvor: HKS/HOO/Vinko Knežević


JUDAŠICA KARLA PRODAN OSVOJILA SREBRO, REKORDNU PETU MEDALJU ZA HRVATSKU NA GRAND PRIXU U ZAGREBU

Posljednjeg dana judaškog Grand Prixa u Zagrebu hrvatska reprezentativka Karla Prodan osvojila je srebrnu medalju u kategoriji do 78 kg. Bila je to rekordna peta medalja za Hrvatsku. Prethodno je srebro osvojila i Ana Viktorija Puljiz, a brončanim odličjima su se okitili Iva Oberan, Lara Cvjetko i Robert Klačar.

Članica splitskog kluba Pujanke je u finalu izgubila od Nizozemke Sanne vn Dijke. Prodan je pokušavala sve, na nesreću primijenila je kawazu-gake dok je pokušavala protunapasti Van Dijke i bila je kažnjena treći put, ponudivši pobjedu nizozemskoj judašici. Prodan je u eliminacijskim borbama upisala tri pobjede. Bolja je bila od Poljakinje Aleksandre Turek, Francuskinje Liz Ngelbeye i Nizozemke Lieke Derks.

Osim Prodan, do finalnog bloka stigla je i Helena Vuković u kategoriji +78 kg. Članica JK Samobor je imala borbu za brončanu medalju protiv Talijanke Erice Simonetti, ali slavila je suparnica. Prije toga, pobijedila je Poljakinju Witoriju Lis i Hrvaticu Tinu Radić, dok je poraz upisala protiv Izraelke Yuli Alme Mishiner.

Splićanin Marko Kumrić (AJK Student Split) borio se u kategoriji do 100 kg te je završio na sedmom mjestu. U prvom kolu savladao je Nijemca Johannesa Freya, u četvrtfinalu je izgubio od Ukrajinca Antona Savitskija, dok u repasažu nije uspio pronaći rješenje za Izraelca Iosifa Simina.

Sedma mjesta prethodno su osvojili i Anđela Violić (JK Dubrovnik 1966) u kategoriji do 70 kg i Tina Radić (AJK Student - Split) u kategoriji +78 kg. Petoplasirani na GP-u su bile Tihea Topolovec (AJK Mladost - Zagreb) do 57 kg i Helena Vuković (JK Samobor) u kategoriji preko 78 kg.

Sve hrvatske medalje na Grand Prixu u Zagrebu:

SREBRO
-57 kg Ana Viktorija PULJIZ (JK Solin)
-78 kg Karla PRODAN (JK Pujanke - Split)

BRONCA
-63 kg Iva OBERAN (JK Župa dubrovačka)
-70 kg Lara CVJETKO (JK Solin)
-73 kg Robert KLAČAR (JK Istarski borac – Pula)

HOO/Vinko Knežević Foto: EPA/FaH


PRVI PUT U HRVATSKOJ PREDSTAVLJEN ODBOJKAŠKI CRO TEAM - REVOLUCIJA U RAZVOJU MLADIH SPORTAŠA

Hrvatski odbojkaški savez predstavio je inovativni projekt koji udara nove temelje u razvoju mladih talenata u sportu – CRO team. Po uzoru na najnaprednije europske odbojkaške sustave, poput Italije, Turske i Nizozemske, ovaj projekt prvi je takve vrste u Hrvatskoj i predstavlja veliki iskorak u radu s mladim sportaši(ca)ma.

CRO team je jedinstveni program namijenjen razvoju najperspektivnijih mladih odbojkašica u dobi U16, čiji je cilj okupiti najbolje igračice na jednom mjestu gdje će uz vrhunske uvjete trenirati, školovati se i razvijati svoje vještine. Projekt je nastao iz potrebe za sustavnim radom s mladim sportašima, nakon što su hrvatske U17 i U19 ženske reprezentacije postigle zapažene uspjehe na međunarodnoj sceni – treće mjesto na Europskom prvenstvu i peto na Svjetskom prvenstvu.

- Zahvaljujem Hrvatskom olimpijskom odboru koji je od početka prepoznao ovu ideju koja je začeta s Antom Bakovićem, našim pokojnim predsjednikom. Nije bilo lako ni ono što je rekla i izbornica, nagovoriti roditelje i objasniti im da im djeca odu od kuće s 14 godina, a isto tako nije bilo lako ni klubovima kojima smo uzeli najboljeg igrača ili igračicu iz sustava. Mislim da je ovo apsolutna win win situacija za sve, pogotovo što će završnice državnih prvenstava i regionalnih natjecanja te djevojke igrati za klubove. Siguran sam da uz ovu priču CRO team kroz četiri do šest godina Hrvatska odbojka će imati seniorsku medalju! - istaknuo je predsjednik Hrvatskog odbojkaškog saveza Frane Žanić dok je direktorica HOS-a Valentina Bifflin dodala:

- U načelu ovo što danas vidimo ovdje i što predstavljamo – CRO team, nije nešto novo. To je praksa koja se u svijetu pojavila jako davno i velike odbojkaške nacije poput Poljske, Italije i Turske već odavno imaju ovakve programe. Poanta je okupiti najperspektivnije mlade igrače na jednom mjestu i pružiti im vrhunske uvjete za rad u kontinuiranom razdoblju od čitave godine, a ne samo onih tri mjeseca koliko traju reprezentativne akcije već im isti takav program omogućiti kroz 12 mjeseci, sustavno kroz jedan olimpijski ciklus od četiri godine!

Ono što CRO team čini posebnim jest njegova sveobuhvatnost. Osim sportskog razvoja, program se usmjerava na dualnu karijeru mladih sportašica, osiguravajući im i kvalitetno obrazovanje. U suradnji s Privatnom ekonomskom i sportskom gimnazijom, pokrenut je poseban razred za odbojkašice, a Hrvatski odbojkaški savez pokriva sve troškove obrazovanja, smještaja, prehrane i treninga.

Na čelu stručnog stožera nalazi se renomirani tim, uključujući izbornicu Svetlanu Ilić, pomoćnu trenericu Mariju Anzulović te kondicijskog trenera Peru Kuterovca. Kroz natjecateljsku sezonu 2024/25, CRO team će se natjecati u Prvoj hrvatskoj ligi, a kasnije i u Superligi, kao i u prestižnoj MEVZA ligi.

- Mislim da potencijal koji smo odabrali, ako bude živio u skladu s onim kako bi trebao jedan sportaš živjeti u skladu s onim što zakoni sporta zahtijevaju imamo velike šanse za budućnost. To je ono u što ja vjerujem, to je ono što ja vidim u ovom trenutku. Ono što me najviše od svega raduje je da imamo sportašice koje su zaista u ovom momentu oduševljene i čine sve kako bi uspjele u ovom projektu sebe pronaći kao sportaši i dokazati se. Vidim da je potpora roditelja zaista velika, vidim da komuniciramo zaista na dobrom nivou i svi se trudimo. Ne volim ja pretjerane euforije na početku one ne završe dobrim, ali svakako jedan veliki optimizam nosit će nas i trebat će nam i dobra energija za ovaj naredni period koji će nam donijeti neke rezultate - istaknula je Svetlana Ilić, izbornica CRO teama.

Cilj CRO teama je stvoriti temelj za buduće sportske uspjehe hrvatske odbojke, pružajući mladim sportašicama optimalne uvjete za razvoj. Nakon završetka programa, igračice će se moći vratiti svojim matičnim klubovima, što će dodatno podići razinu kvalitete domaće lige, a onima koji žele nastaviti karijeru u inozemstvu, osigurat će se potrebna potpora.

Projekt je prepoznat i podržan od Međunarodne odbojkaške federacije (FIVB), kao i Ministarstva turizma i sporta Republike Hrvatske, što dodatno potvrđuje njegovu važnost za budućnost hrvatske odbojke. Financijska sredstva osigurat će se putem partnerstava i programa Hrvatskog olimpijskog odbora.

- Hrvatski olimpijski odbor je od samog početaka uključen u ovaj projekt ... Danas svjedočimo tome da je to jedan projekt koji je logički slijed onoga što HOO radi, tj. prati kroz razvojne programe mlade sportašice i sportaše i na ovaj način nastojimo samo staviti još jednu dodanu vrijednost svemu tome što bi značilo briga i skrb o sportašicama i sportašima koji su u deficitu. I drugi sportovi, recimo nogomet, ima takav sličan projekt napravljen na njihov način, ali uglavnom je to slično. Mi smo zapravo zbog svog demografskog stanja dužni brinuti se o svim mladima i pokušati ih zadržati što više u sportu, posebno one koji su uključeni u sport, a one koji nisu, na ovaj ih način pokušati što više privući! - istaknuo je glavni tajnik Hrvatskog olimpijskog odbora Siniša Krajač, dok je direktor Ureda za programe nacionalnih sportskih saveza i razvojne programe Hrvatskog olimpijskog odbora Neven Šavora dodao:

- Nadam se da će ovaj projekt uspjeti i to je velika stvar za Hrvatski olimpijski odbor, a mi smo kao krovna kuća hrvatskog sporta u ovom projektu značajno pomogli. Prvi puta kad je predsjednik Žanić došao s tom idejom kod mene odmah smo se uključili i pripomogli, a i za druge sportove smo tu na raspolaganju, ako bude potrebe. Smatram da je ovo hvalevrijedan projekt Hrvatskog odbojkaškog saveza.

Ovaj projekt ne samo da predstavlja ulaganje u mlade sportske talente, već i u budućnost hrvatskog sporta općenito. CRO team je nova platforma za razvoj sporta i primjer za sustavan rad koji može donijeti dugoročne rezultate i postaviti temelje za nove uspjehe hrvatske odbojke.

Sastav igračica CRO team-a: Ira Morić, Lucija Bule, Fani Hromin, Ani Ošust, Ana Labor, Ema Petra Sudarić, Karla Gulin, Lucija Breznički, Nika Raić Sudar, Veronika Munitić, Katarina Batina i Irma Medanić.

Preneseno sa stranice hos-cvf.hr Foto: HOS

Istaknuto iz fotogalerije

Fotogalerija

fotografije

HZSN - Fotogalerija
  • hokej na ledu
    hokej na ledu

    Foto: Marko Prpic/PIXSELL

  • sport na vodi
    sport na vodi

    Foto: Marko Prpic/PIXSELL

  • rukomet
    rukomet

    Foto: Luka Stanzl/PIXSELL

  • stolni tenis
    stolni tenis

    Foto: Sanjin Strukić/PIXSELL

  • skok u vis
    skok u vis

    Foto: Igor Kralj/PIXSELL

  • košarka
    košarka

    Foto: Igor Kralj/PIXSELL

  • sport s invaliditetom
    sport s invaliditetom

    Foto: Matija Habljak/PIXSELL

  • nogomet - gol
    nogomet - gol

    Foto: Igor Kralj/PIXSELL

  • nogomet - golman
    nogomet - golman

    Foto: Luka Stanzl/PIXSELL

  • nogomet po snijegu
    nogomet po snijegu

    Foto: Matija Habljak/PIXSELL

  • nogomet - penal
    nogomet - penal

    Foto: Luka Stanzl/PIXSELL

  • atletika
    atletika

    Foto: Igor Kralj/PIXSELL

  • hokej
    hokej

    Foto: Igor Šoban/PIXSELL

  • plivanje
    plivanje

    Foto: Marko Prpić/PIXSELL

  • nogomet - lopta
    nogomet - lopta

    Foto: Igor Kralj/PIXSELL

NAŠA poslovna banka

  • karlovacka banka

NAŠA putnička agencija

  • BTravel

Prijatelji HZSN-a

  • atlantic
  • jadrolinija
  • zak
  • HNS
  • brodarić promet
  • sc karlovac
  • Hostel Bedem
  • tpr
  • lin
  • svezakucuidom
  • cotrullis
  • karlovacko
  • hostel karlovac
  • tdsitotisak
  • grawe