Nakon Miroslava Ćire Blaževića i velikog Ratka Rudića, Nenad Šoštarić je treći u nizu hrvatskih sportskih djelatnika koji su dobili "Nagradu Vladimir Beara" – piše Predrag Žukina, novinar Jutarnjeg lista.
"Nagrada za doprinos razvoju sportske kulture i društvene tolerancije", koja nosi ime velikog sportaša i humaniste Beare, a dodjeljuje ga Sportsko rekreativno društvo Srba u Hrvatskoj, potpuno je zasluženo otišla u ruke čovjeka i trenera, koji je cijeli život posvetio rukometu i sportu, a tijekom bogate karijere upravo je tolerancija ono što je ovogodišnjeg dobitnika vodilo kroz život.
- Velika mi je čast primiti ovu nagradu nakon Ćire i Ratka, čast mi je primiti nagradu koja nosi ime velikana Vladimira Beare. Naježio sam; ovo je nešto posebno. Tijekom životnog i trenerskog puta trudio sam se ne samo stvarati igrače, nego sam se, radeći s mladima, trudio stvarati dobre ljude. Velika većina mojih bivših igračica i igrača postali su akademski građani i na to sam izuzetno ponosan. Nikad u životu nisam dijelio ljude ni po kojoj osnovi, samo na one dobre i loše - rekao je laureat Nenad Šoštarić.
U prisutnosti brojnih predstavnika državnih i lokalnih vlasti te nacionalnih i lokalnih sportskih organizacija, nagradu je Šoštariću u Zagrebu, u hotelu Westin, uručio predsjednik Srpskog narodnog vijeća i saborski zastupnik Milorad Pupovac.
Milan Martinović, predsjednik Sportskog rekreativnog društva Srba u Hrvatskoj, koje djeluje pod okriljem SNV-a, pozdravio je brojne uzvanike među kojima su bili Alen Tahiri, ravnatelj Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina u Vladi RH, Saša Rajić, zamjenik Pučke pravobraniteljice, Lora Vidović, izaslanica zagrebačkog gradonačelnika i pročelnica Gradskog ured za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom, Marin Piuković, izaslanik i posebni savjetnik ministra za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog u Vladi Republike Srbije te predstavnik Demokratskog saveza Hrvata u Srbiji, Darko Baštovanović, izaslanik ministra za pomirenje, regionalnu suradnju i društvenu stabilnost u Vladi Republike Srbije, Tomislav Paškvalin, povjerenik predsjednika RH za sport, Damir Šegota, direktor Ureda za olimpijski program u HOO-u, Tomislav Grahovac, predsjednik Hrvatskog rukometnog saveza i mnogi drugi...
- Ova je nagrada simbol vrijednosti, koje sport nosi sa sa sobom i promiče; inspirirana je kampanjom "Govorom tolerancije", koja je započeta 2019., a čiji je "alfa i omega" programska direktorica SRDS-av Tatjana Dragičeić. Nagrada s pravom nosi ime Vladimira Beare, jednog od najvećih nogometnih vratara, čije je ime sinonim za ljudske i sportske vrijednosti. Ime mu se veže uz sve ono najljepše što utjelovljuje sport - rekao je Martinović.
Počasni član Društva i bivši saborski zastupnik Boris Milošević podsjetio je na sportske uspjehe Nenada Šoštarića, prvenstveno na europsku broncu hrvatske ženske rukometne reprezentacije iz 2020. Kao vrsni poznavatelj sporta, podsjetio je Milošević na "lik i djelo" Vladimira Beare kao i na "izvansportske zasluge" Nenada Šoštarića, koji je "ponašanjem i izjavama uvijek je promovirao ljubav koja je osnovna u sportu i u životu, a uvijek se zalagao za ravnopravnost žena u sportu kao i ravnopravnost uopće..."
O nogometnoj reprezentaciji Srba u Hrvatskoj i njihovom ovogodišnjem nastupu na Europeadi - nogometnom EP-u nacionalnih manjina koje je održano u Njemačkoj i Danskoj, govorili su Dragan Dolić, igrač NK Petrova Gora iz Vojnića i Marko Jelečki iz NK Borovo.
Kao što je podsjetio Milan Martinović, "Nagrada Vladimir Beara" ima temelje u medijskoj kampanji "Govor tolerancije", a o jednom i drugom je na decentnoj svečanosti govorila programska direktorica Sportsko rekreativnog društva Srba u Hrvatskoj Tatjana Dragičević, inicijatorica i idejna začetnica oba projekta.
- Projekt "Govor tolerancije" je počeo 2019., godinu nakon osnivanja SRDS-a i "plod" je mojeg osobnog doživljaja društvene netolerancije na svim razinama. I na profesionalnom planu, kao socijalna radnica, uvjerila sam se u postojanje brojnih ksenofobnih pojava. One su sveprisutne i uperene prema svim društveno ranjivim grupama. Odlučili smo da ne smijemo šutjeti, da moramo dati doprinos u zaustavljanju istih. Potrebno je osvještavati mlade o tome da ti društveni problemi postoje, rekla je Dragičević dodavši da je najvažnije bilo "probiti led, izaći iz komforne zone i biti glasan u širenju tolerancije među ljudima..."
Po tom pitanju, Nenad Šoštarić uvijek je bio "glasan". "Beara" je još jednom otišao u prave ruke ...
Izvor: JL/SN Foto: Darko Tomas/CROPIX