U Slunju je obilježena 107. obljetnica smrti mačevaoca Milana Neralića, prvog hrvatskog olimpijca i prvog hrvatskog osvajača medalje na Olimpijskim igrama.
Kod spomenika su upaljene svijeće, a kod njegove rodne kuće je gradonačelnica Mirjana Puškarić položila vijenac. To je učinila sa Željkom Marinkovićem, jednim od začetnika inicijative obilježavanja Neralićeva lika i djela. Nazočan je bio i Želimir Feitl, predsjednik Zajednice športova Karlovačke županije
TRAG U BESKRAJU Slunjska uprava je izvijestila da su se učenici i ostali Slunjani prvo okupili kod spomenika Neraliću na Trgu Zrinskih i Frankopana. Potom su se zaputili do Neralićeve rodne kuće gdje je predstavljena njegova biografija do osvajanja medalje. Rečeno je da je ostavio neizbrisiv trag u povijesti grada na rijekama Korani i Slunjčici.
Gradonačelnica je najavila da će se urediti interpretacijska soba na temu Neralićeva života i na temu njegovih postignuća.
- Danas dok Slunj raste, razvija se i postaje jedno od najboljih ruralnih destinacija svijeta, vjerujem da će to biti mjesto gdje će njegova hrabrost, predanost i sportski duh nastaviti živjeti i nadahnuti buduće generacije – poručila je Mirjana Puškarić.
Poručeno je da će Neralić ostati "simbol upornosti, borbenosti, snage i vojničkog duha slunjskog čovjeka".
USKORO JOŠ VEĆA OBLJETNICA No, uskoro će biti još jedna veća obljetnica s obzirom na to da će se 26. veljače navršiti 150 godina od njegova rođenja. Prije odlaska iz Hrvatske je služio dvije godine vojsku u Karlovcu, a 1898. se u Austriji obrazuje i postaje učitelj mačevanja. To je nastavio biti i u Berlinu nakon odlaska iz vojne službe, a 1914. je mobiliziran i nastavio je poučavati mačevanje u Austriji.
Umirovljen je 1917. godine, a 1900. je nastupio na Olimpijskim igrama u Parizu kada je osvojio brončanu medalju u konkurenciji profesionalnih učitelja mačevanja. Hrvatski biografski leksikon Leksikografskog zavoda "Miroslav Krleža" navodi da je kao mačevalac bio poznat po takozvanom letećem ispadu, brzom ubodu protivnika iz visokog skoka. Taj je potez izvodio prvi i bio je jedini u svijetu koji ga je tada izvodio.
Nastupima u Zagrebu i Slunju je radio na popularizaciji tog sporta.
Izvor: KAŠ, Karlovac Foto: Radio Slunj