ISTRAŽILI SMO Kako je s krajem 2024. godine prošla polovica razdoblja predviđena za realizaciju Strategije razvoja karlovačkog sporta 2021-2028., provjerili smo kakav je napredak ostvaren u najbitnijim točkama.

Početkom studenog 2020. godine predstavljena je Strategija razvoja sporta grada Karlovca od 2021. do 2028. godine. Dokument je to kojeg je izradila tvrtka Razvoj i inovacije u sportu j.d.o.o. iz Brezja, uz potporu Karlovačke športske zajednice, a obuhvaća analizu postojećeg stanja, strateške ciljeve i akcijski plan. Jednostavnim riječnikom, skup je to smjernica koje sugeriraju kako do 2028. godine infrastrukturno, kadrovski i financijski ojačati karlovački sport, kako ne bi više u gotovo svim mjerenim parametrima ‘kaskao’ za hrvatskim prosjekom.

S krajem 2024. godine protekla je točno polovica razdoblja predviđenog za realizaciju spomenute Strategije pa smo provjerili kakvo je ‘prolazno vrijeme’ njenih najbitnijih stavki.

OD DVA NAJVEĆA SPORTSKA INFRASTRUKTURNA PROJEKTA – NIŠTA?

U dijelu sportske infrastrukture Strategija ima nekoliko ciljeva. Prvi od njih je izgradnja velike natjecateljsko-trenažne dvorane dimenzija 50×48 metara minimalnog kapaciteta 4.000 gledatelja, koja bi od Sportske dvorane na Rakovcu preuzela ulogu središnjeg zatvorenog sportskog objekta u gradu. Kao previđeni termin početka projekta naveden je prosinac 2024. godine, a kako je Grad Karlovac na naš konkretan upit šturo odgovorio da je Urbanističkim planom uređenja Športsko rekreacijskog centra Korana omogućena gradnja Sportske dvorane (sportsko rekreacijske građevine) s aspekta prostornog planiranja, te da će Projektni zadatak i projektna dokumenatcija jasnije odrediti sve parametre bitne za građevinu, koji trebaju biti u skladu s Planom, evidentno je da ova stavka Strategije za sada ostaje samo želja na papiru i da do kraja 2028. godine Karlovac neće imati novu veliku sportsku dvoranu.

Druga stavka odnosi se na izgradnju zatvorenog bazenskog kompleksa, koja je, prema Strategiji, trebala biti započeta još u siječnju 2022. godine, a završena u siječnju 2026. godine. Predviđeno je da se on gradi na prostoru bivše vojarne Luščić, u sklopu novoplaniranog kvarta Zeleni Luščić – Mali Luščić. Iz Grada Karlovca su nam odgovorili da je 2023. godine tvrtka Colliers Advisory napravila studiju i osmislila tri scenarija: 1. sportsko bazenski kompleks, 2. gradski bazen i vodeni park te 3. gradski bazeni. Analiza je dala sljedeće financijske pokazatelje: za sportsko bazenski kompleks godišnji neto operativni prihod bio bi 137.000 eura, ukupni trošak investicije 14,9 milijuna eura, pa bi vrijeme povrata investicije bilo 109 godina. Za gradski bazen i vodeni park godišnji neto prihod bio bi 1 milijun eura, trošak investicije 14,7 milijuna eura, a vrijeme povrata investicije 15 godina, dok bi za gradski bazen godišnji prihod bio 151.000 eura, trošak investicije 9,2 milijuna eura, a vrijeme povrata investicije 61 godina. Obzirom na značajne investicijske troškove izgradnje i pitanje operativnog upravljanja bazenom, plan je pronalazak zainteresiranih investitora. Dakle, možemo zaključiti da, ne pronađe li Grad do kraja ove godine investitora, gotovo je izvjesno da do kraja 2028. godine nećemo imati niti zatvoreni bazenski kompleks, drugu infrastrukturnu stavku iz Strategije.

JOŠ UVIJEK NIŠTA OD REKONSTRUKCIJE SPORTSKE DVORANE, ŠRC MOSTANJE U IZGRADNJI, DODATNI SADRŽAJI U HOSTELU SELCE ČEKAJU RJEŠENJE IMOVINSKO-PRAVNIH ODNOSA

Do siječnja 2023. godine, prema Strategiji, trebala je biti napravljena i rekonstrukcija Školske sportske dvorane na Rakovcu. Grad je rekonstrukciju dvorane, zajedno s košarkaškim igralištem u Šancu i Vunskim poljem, prijavio na poziv ‘Regionalna diversifikacija i specijalizacija hrvatskog turizma kroz ulaganja u razvoj turističkih proizvoda visoke dodane vrijednosti’, no po njemu nije ostvario sufinanciranje. Sada je planira prijaviti na poziv ‘Energetska obnova zgrada javnog sektora, Program Konkurentnost i kohezija 2021. – 2027.’. Svrha tog poziva je provedba integralne energetske obnove, dubinske obnove, sveobuhvatne obnove te kružne obnove zgrada javnog sektora, koje će rezultirati uštedom godišnje potrebne toplinske energije za grijanje od najmanje 50% i uštedom godišnje potrebne primarne energije od najmanje 30%, te smanjenjem emisije CO2 u odnosu na stanje prije obnove. Hoće li ova stavka Strategije biti realizirana do kraja 2028. godine, tek ćemo vidjeti.

Među najbitnijim infrastrukturnim projektima je i izgradnja dodatnih sportskih sadržaja u Hostelu Karlovac u Selcu. Prema Strategiji, ona bi trebala početi u prosincu ove godine, a hoće li, ovisi o rješavanju jednog od najvećih hrvatskih problema, koji obično koči brojne projekte – pogađate, imovinsko-pravnih odnosa. Izgradnja Športsko-rekreacijskog centra Mostanje je u tijeku. Radovi su, u odnosu na termin predviđen Strategijom, kasnili dvije godine i započeli su čim su osigurana financijska sredstva.

Klubovi dvoranskog sporta, u trenutku izrade Strategije, održavali su samo 39% potrebnih sati treninga. Je li ovaj postotak u međuvremenu povećan, nismo dobili precizan odgovor jer je evaluacija u tijeku. No, iz Grada poručuju da će u sklopu nove škole u Luščiću biti izgrađena trodjelna dvorana te još tri dvorane uz škole koje ih do sada nisu imale – OŠ Braća Seljan, OŠ Mahično i OŠ Rečica. Također, sve će škole u Karlovcu u školskoj godini 2027/2028. prijeći na jednosmjensku nastavu pa će tada sve školske dvorane od 16 sati nadalje biti na raspolaganju sportskim klubovima i udrugama, kao i rekreativcima, što bi definitivno trebalo značajno povećati broj potrebnih sati treninga.

KVOTU ZAPOSLENIH TRENERA GOTOVO DOSEGLI, ALI NEDOSTAJE VISOKOOBRAZOVANIH

Situacija sa stručnim kadrovima u sportu nešto je bolja nego s infrastrukturom. Strategijom je predviđeno da do 2028. godine u gradskim klubovima bude 50 zaposlenih trenera, a trenutno ih je 46. Njih 33 zaposleno je na puno radno vrijeme, 2 na pola radnog vremena, 10 na ugovor o djelu, a 1 preko sportskog obrta. Karlovačka športska zajednica financira plaće 33 trenera, a za preostalih 13 to čini Ministarstvo turizma i sporta.

Od ukupno spomenutih 46 trenera, njih 7 ima visoku stručnu spremu, a 12 višu. To je samo 41,3% trenera s višom ili visokom stručnom spremom, a do 2028. godine predviđeno je da ih bude čak 75%.

Strategijom je previđeno implemetiranje sustava kontrole kvalitete rada trenera i ostalih stručnih kadrova u karlovačkom sportu te nagrađivanje njihovog rada. Sudeći po odgovoru iz Grada, taj sustav funkcionira i odvija se kroz polugodišnja i godišnja izvješća, analize rezultata, praćenje broja registriranih sportaša, članarina te brojem odrađenih treninga. Osim ovih pokazatelja, prate se i organizacije manifestacija, odnosno natjecanja tijekom sezone te organizacije kampova sportskih klubova. Nagrade za postignute rezultate dodjeljuju se krajem godine, a u 2024. godini nagrađeno je troje trenera.

Karlovačka športska zajednica i Zajednica športova Karlovačke županije već dugi niz godina osiguravaju sredstva za školovanje trenera. Preko tih poticajnih mjera školovan je već veliki broj trenera, što je sasvim u skladu s točkama Strategije u tom segmentu.

U GRADU VJERUJU DA BI DO 2028. PRORAČUN KŠZ-A TREBAO DOSEĆI PREDVIĐENIH 2,65 MILIJUNA EURA, U SPORTSKU INFRASTRUKTURU DO SADA ULOŽENO 23% PREDVIĐENOG IZNOSA

Što se tiče financiranja gradskog sporta, Strategijom je predviđeno povećanje Programa javnih potreba u sportu grada (proračuna Karlovačke športske zajednice) do 2028. godine na 20 milijuna kuna, što je oko 2,65 milijuna eura. Taj iznos u 2024. godini, prema koracima iz Strategije, trebao je biti 1,83 milijuna eura, a bio je 1,7 milijuna eura, dakle oko 130.000 eura manji. Uzmemo li u obzir da je inflacija u Hrvatskoj od siječnja 2021. godine, od početka primjene Strategije, pa do prosinca 2024. godine iznosila 28,8% (prema kalkulatoru inflacije na web stranicama Državnog zavoda za statistiku), proizlazi da je proračun KŠZ-a u prošloj godini bio realno manji za oko 657.000 eura od onog predviđenog Strategijom. Iz Grada su se pohvalili konstantnim rastom izdvajanja za sport od 2021. godine do danas, povećanjem od 12,2% u 2025. godini u odnosu na prošlu, te zaključili kako je do 2028. godine moguće doći do predviđenog iznosa od 2,65 milijuna eura, obzirom je do sada prosječno godišnje povećanje izdvajanja iznosilo 13,1%.

Strategijom je do 2028. godine planiran investicijski ciklus u sportsku infrastrukturu u gradu od 34,28 milijuna eura. Od siječnja 2021. godine do kraja prošle, dakle u pola razdoblja provođenja Strategije, navode iz Grada, uloženo je nešto više 7,89 milijuna eura. Dakle, samo 23% od predviđenog iznosa, što nas navodi na zaključak da će ova stavka Strategije do kraja njene realizacije vrlo teško biti u potpunosti ispunjena.

IZDVAJANJE ZA SPORT, IAKO KONTINUIRANO RASTE, I DALJE BITNO NIŽE OD PROSJEKA HRVATSKIH GRADOVA, PO GLAVI STANOVNIKA PORASLO ZA 107%, ALI TIME TEK NEZNATNO PREMAŠILO PROSJEK IZ 2018. GODINE

O postotku Proračuna kojeg Karlovac izdvaja za sport već smo puno puta pisali. I uvijek konstatirali kako je on premalen te je Karlovac po tom parametru pri dnu ljestvice hrvatskih gradova. To potvrđuje i dio teksta Strategije, u kojem stoji: Dva do tri puta manji rast izdvajanja za sport u Karlovcu u odnosu na druge gradove predstavlja značajan rizik daljnjeg razvoja sporta. Kao i sljedeći navod: Grad Karlovac je s udjelom od 3,79% izdvajanja iz gradskog proračuna u 2018. godini bio 30% ispod prosjeka svih gradova u Hrvatskoj. Prosjek svih hrvatskih gradova bio je te iste godine 5,42%. Na pitanje zašto ne mogu dohvatiti tu ‘famoznu’ brojku, iz Grada odgovaraju ovako: Postotak financiranja javnih potreba u sportu je manji kada se gleda ukupni proračun Grada, koji obuhvaća sve prihode i rashode. Prihode čine svi izvori financiranja, uključujući i sredstva koje je Grad Karlovac osigurao iz EU fondova, što je značajno povećalo gradski proračun. Ako uzmemo u obzir samo opće prihode, navedeni postotak se mijenja i realniji je, obzirom se i Javne potrebe financiraju isključivo gradskim novcem, te iznosi 2021. godine 4,17%, a 2024. godine 3,98%. Možemo se složiti da je ovakav izračun pošteniji, ali vidljivo je da karlovački postoci i uz ovakvu ‘matematiku’ i dalje nisu ni blizu prosjeka iz 2018. godine. A sigurni smo i da se mnogima u sustavu sporta neće svidjeti činjenica da je u 2024. godini postotak izdvajanja za sport bio manji nego 2021. godine.

U Strategiji možemo pronaći i konstataciju da svi hrvatski gradovi u prosjeku izdvajaju približno dva i po puta više za sport po glavi stanovnika od Karlovca te da je time sustav sporta u gradu u značajno nepovoljnijoj situaciji od sustava sporta u većini gradova. Ti navodi odnose se također na brojke iz 2018. godine. U Gradu kažu da nemaju svježe podatke o izdvajaju u ostalim gradovima pa ne mogu odgovoriti na pitanje je li situacija i dalje nepovoljna, ali potvrđuju da postoji povećanje i to potkrepljuju brojkama. U 2025. godini Karlovac će izdvojiti za sport 38,73 eura po glavi stanovnika, što je povećanje od 107% u odnosu na 18,71 eura iz 2018. godine (podatak koji je spomenut u Strategiji). Možemo zaključiti da je u ovom segmentu napravljen pomak u proteklih sedam godina, ali isto tako konstatirati kako je s ovih aktualnih 38,73 eura za oko 2 eura tek premašen prosjek iz 2018. godine.

PROSJEČNI PRIHOD PO KLUBU PAO U ODNOSU NA 2019. GODINU!

Nadalje, prema podacima iz 2019. godine, prosječni prihod po klubu od jedinica lokalne samouprave iznosio je 9.949 eura. Iz Grada kažu da su ukupni iznos izdvajanja za klubove, u odnosu na 2019. godinu, povećali za gotovo 64%. Međutim, kako se u ovoj godini taj iznos dijeli na 64 kluba, 25 više nego 2019. godine, prosječni prihod po klubu pao je na 9.922 eura. Uzmemo li u obzir nezaobilaznu inflaciju, realni pad prosječnog prihoda je i veći. Što znači da Karlovac povećava ukupno izdvajanje za klubove, no to povećanje izdvajanja ne prati porast broja klubova.

NITI JEDAN SPORTAŠ PRVE KATEGORIJE, SAMO BRUNO BELČIĆ I OSCAR KOVAČIĆ U DRUGOJ KATEGORIJI

Jedan od strateških ciljeva do 2028. godine je povećanje uključenosti u sport djece i mladih do 18. godine na 50 posto. U 2020. godini ta brojka bila je 30,2 posto, a koliki je postotak na polovici realizacije Strategije, nismo uspjeli doznati jer u Gradu ne raspolažu tim podatkom.

Također, cilj je do 2028. godine imati 10 sportaša prve i druge kategorije po Hrvatskom olimpijskom odboru. Iako je trenutno stanje bolje nego 2020. godine, kada nismo imali niti jednog sportaša prve i druge kategorije, još uvijek ga ne možemo ocijeniti zadovoljavajućim. Karlovac i dalje nema niti jednog sportaša prve kategorije te samo dvojicu druge kategorije (Brunu Belčića i Oscara Kovačića). Treće kategorije imamo njih 39, četvrte 17, pete 9, a šeste 6 sportaša.

BUDUĆNOST KA SPORTA: PRIJE PET GODINA OKO 240 DJECE U UNIVERZALNOJ SPORTSKOJ ŠKOLI, SADA MANJE OD 100

Početno stanje u školskom sportu Karlovca u Strategiji nije ocijenjeno zadovoljavajućim. Procijenjeno je da je 2020. godine u školski sport bilo uključeno samo 22,4% djece. S time da su tu brojku bitno popravili sudionici programa Univerzalne sportske škole, kojih je tada bilo oko 240. Točnije, 60% osnovnih škola u gradu provodilo je spomenuti program, odnosno ukupno 8 odjeljenja.

Iako je željeni cilj do 2028. godine da se Univerzalna sportska škola provodi u svim osnovnim školama u gradu i da u nju bude uključeno 20 odjeljenja, odnosno oko 600 djece, trenutno stanje lošije je od onog iz 2020. godine i može se ocijeniti poražavajućim. Program Univerzalne sportske škole trenutno provode samo dvije osnovne škole u gradu – OŠ Dubovac i OŠ Mahično – dakle, samo 20% škola, i u nju je uključeno manje od 100 djece.

Strategijom je također isplanirano da do 2028. godine budu organizirane školske sportske lige u 4 sporta u ženskoj i muškoj konkurenciji. Iako u sustavu školskog sporta trenutno postoji 14 sportova u kojima se organiziraju gradska, županijska i državna natjecanja školskih sportskih društava, još uvijek niti u jednom ne postoji ligaški sustav natjecanja.

GRAD I KŠZ MORAJU ‘DODATI GASA’ U NAREDNE ČETIRI GODINE

I prilikom izvještavanja sa svečanog predstavljanja Strategije razvoja karlovačkog sporta 2021-2028. godine, održanog početkom studenog 2020. godine u Gradskom kazalištu Zorin dom, napisali smo da je ona vrlo optimistična, ali pitanje je i koliko provediva. Iako smo, doduše, tek prošli polovinu razdoblja predviđenog za njeno provođenje i mnoge brojke se do 2028. godine mogu još itekako popraviti i poboljšati, a iskreno se, u ime svih u sustavu karlovačkog sporta, nadamo da i hoće, činjenica je da Grad Karlovac i dalje u mnogim segmentima bitno zaostaje od prosjeka hrvatskih gradova. Da, karlovački sport u ukupnom iznosu iz godine u godinu dobiva više novca, to je apsolutno točno, kontinuirano se ulaže u sportsku infrastrukturu, i to je točno, međutim, kada se ‘zagrebe ispod površine’, a upravo to smo učinili u ovom istraživanju, brojni pokazatelji i dalje su prilično porazni te potvrđuju ono što piše i u samoj Strategiji: Sustav sporta u Karlovcu u značajno je nepovoljnijoj situaciji od sustava sporta u većini hrvatskih gradova. U naredne četiri godine Grad i Karlovačka športska zajednica morat će ‘dodati gasa’, ako žele 2028. godine, kada ćemo ‘secirati’ provedbu kompletne Strategije, dobiti pozitivu ocjenu.

 Prenosimo Radio Mrežnica www.radio-mreznica.hr/ Tekst i foto GORDAN TOMIČIĆ

Istaknuto iz fotogalerije

Fotogalerija

fotografije

HZSN - Fotogalerija
  • košarka
    košarka

    Foto: Igor Kralj/PIXSELL

  • skok u vis
    skok u vis

    Foto: Igor Kralj/PIXSELL

  • rukomet
    rukomet

    Foto: Luka Stanzl/PIXSELL

  • nogomet po snijegu
    nogomet po snijegu

    Foto: Matija Habljak/PIXSELL

  • sport s invaliditetom
    sport s invaliditetom

    Foto: Matija Habljak/PIXSELL

  • plivanje
    plivanje

    Foto: Marko Prpić/PIXSELL

  • stolni tenis
    stolni tenis

    Foto: Sanjin Strukić/PIXSELL

  • sport na vodi
    sport na vodi

    Foto: Marko Prpic/PIXSELL

  • nogomet - penal
    nogomet - penal

    Foto: Luka Stanzl/PIXSELL

  • nogomet - gol
    nogomet - gol

    Foto: Igor Kralj/PIXSELL

  • hokej na ledu
    hokej na ledu

    Foto: Marko Prpic/PIXSELL

  • atletika
    atletika

    Foto: Igor Kralj/PIXSELL

  • nogomet - golman
    nogomet - golman

    Foto: Luka Stanzl/PIXSELL

  • nogomet - lopta
    nogomet - lopta

    Foto: Igor Kralj/PIXSELL

  • hokej
    hokej

    Foto: Igor Šoban/PIXSELL

NAŠA poslovna banka

  • karlovacka banka

NAŠA putnička agencija

  • BTravel

Prijatelji HZSN-a

  • atlantic
  • jadrolinija
  • zak
  • HNS
  • brodarić promet
  • sc karlovac
  • Hostel Bedem
  • tpr
  • lin
  • svezakucuidom
  • cotrullis
  • karlovacko
  • hostel karlovac
  • tdsitotisak
  • grawe