Najmanje gledani događaji na Olimpijskim igrama u Parizu bile su utakmice ženskih nogometnih reprezentacija Kanada – Novi Zeland (2.674 gledatelja) i Njemačka – Zambija (2.642 gledatelja). Okvirno stotinu će najmanje nogometaša biti na OI u LA 2028 - piše Dean Bauer, novinar Sportskih novosti.
Počevši od Olimpijskih igara u Los Angelesu 2028., nogomet će proći kroz bitnu preobrazbu. Štoviše, ne možemo se sjetiti ičeg sličnog, barem kada su u pitanju kolektivni loptački sportovi. Ženski olimpijski nogometni turnir se bitno povećava, s dosadašnjih 12 na 16 reprezentacija, ali se zato istodobno smanjuje muški turnir!? Sa 16 na 12 momčadi. Ovu je odluku potvrdio Međunarodni olimpijski odbor (MOO), a snažno podržala i sama krovna nogometna organizacija FIFA.
- Naša vizija je jasna, ulažemo u ženski nogomet - izjavio je tim povodom Gianni Infantino, predsjednik FIFA-e. Potez je najavljen kao strukturni korak naprijed za ravnopravnost spolova u sportu, iako u svojoj biti (osim još nekih nelogičnosti) čini baš suprotno. Potiče neravnopravnost spolova! Sada će naime biti 4 ženske reprezentacije više nego muških. Okvirno je za gotovo 100 sportaša odnosno muškaraca zapriječena mogućnost nastupa na olimpijskim igrama. Kit McConell, sportski direktor MOO-a je dakako pun ponosa ovom odlukom.
SPOLNO IZJEDNAČAVANJE
- Željeli smo učiniti nešto što bi odražavalo taj rast i u isto vrijeme učinilo Sjedinjene Američke Države najpopularnijom državom za ženski nogomet.
Sportski direktor MOO-a je jedino "smetnuo" s uma da je ženski nogomet najgledaniji sport na Igrama! O tomu malo kasnije. Međunarodni olimpijski odbor je donio odluku u suglasju s vrhom FIFA-e koji ju je pozdravio kao "nužan" i "pozitivan" korak u globalnoj evoluciji ženskog sporta. Odluka je usklađena i sa sveobuhvatnim okvirom OI u Los Angelesu 2028., koji je predan uravnoteženoj zastupljenosti spolova. Na Igrama u Kaliforniji za tri godine bi trebalo nastupati 5.333 sportašice (50,7%) i 5.167 sportaša (49.3%). U MOO jedino još ne znaju što će s onima koji se ne osjećaju ni muško, ni žensko. Odnosno, pod kakvu će njih kategoriju voditi.
LIJEPE RIJEČI
Gianni Infantino je još malo na ovu temu.
- FIFA je uvijek vjerovala u transformativnu moć ženske igre, a ova odluka Izvršnog odbora MOO-a označava ključnu prekretnicu. Dovođenje više reprezentacija na globalnu scenu znači više uzora, više nadahnuća i širi utjecaj. Ovaj korak odražava naše zajedničko uvjerenje da ženski nogomet zaslužuje veću vidljivost i zastupljenost - veli Infantino.
E sad, to su sve lijepe i kićene riječi, pune u današnje doba iznimno popularnih fraza i teza o "rodnoj ravnopravnosti". Temi kojoj se nije baš ni uputno odveć suprotstaviti jer će vas ideolozi "rodne ravnopravnosti" istog trenutka orisati "zatucanim muškim šovinistom". Nema tu odveć rasprave, logika pobornika ovakvog stava i razmišljanja je poprilično manjkava, ali neovisno tomu jasno i glasno ćemo iznijeti samo neke argumente koje su u neskladu i nesuglasju s ovakvom odlukom birokrata iz MOO-a i FIFA-e.
Jedno od temeljnih pitanja koje se postavlja kad pričamo o bilo kojem sportu jest - kolika je popularnost i gledanost tog sporta? Koga neki sport i koliko zanima? Kada je nogomet u pitanju, ženski nogomet je poglavito u Europi, a s iznimkom SAD nije bitno drukčije i drugdje po svijetu, nemjerljivo manje gledan. Konkretni dokaz.
SLABA GLEDANOST
Na OI u Parizu 2024. utakmice muškog nogometnog turnira su bile višestruko gledanije, posjećenije od ženskog turnira, neovisno tomu što u ženskoj kategoriji nema ograničenja kao kod muškaraca, odnosno ženske nogometne reprezentacije na OI mogu nastupati u cijelosti sa seniorskim sastavima. "Impetus Football", medij koji je specijaliziran isključivo za ženski nogomet, otvoreno priznaje.
- "Ukupno je nešto tek nešto više od 26.000 navijača gledalo oba polufinala olimpijskog ženskog nogometa na stadionima koji imaju ukupan kapacitet od gotovo 120.000. Nigdje drugdje u ostatku natjecanja stanje nije bilo ništa bolja. Istodobno, polufinalne olimpijske utakmice muških vrsta Francuska - Egipat i Maroko - Španjolska gledalo je ukupno više od 107.000 navijača na tribinama ili četiri puta više od ženskih utakmica. Ovaj je novinar bio na Igrama u Parizu, te se jako dobro sjećamo i večeri nogometnih polufinala koji su gledani po svim pariškim restoranima, hotelima, kafićima. Ženski nogomet na takav način nije praćen. To je jednostavno fakat, činjenica i ništa drugo.
RAZOČARAVAJUĆE ZA OI
Vanessa Gilles je obrambena igračica kanadske reprezentacije koja je bila vidno razočarana nakon utakmice u Sant-Etienneu, Kanada - Novi Zeland. Tu je utakmicu promatralo na stadionu tek 2.674 gledatelja. Jedan od najslabije gledanih sportskih događaja na cijelim Igrama.
- To je razočaravajuće, posebno za Olimpijske igre - zavapila je tada Kanađanka.
U Los Angelesu 2028. (samo ondje i samo tada) će istina biti bitno drukčije jer ženski nogomet je ondje vrlo popularan, a ženska reprezentacija najbolja na svijetu. Uostalom, Amerikanke su na OI osvojile zlato pet puta (1996., 2004., 2008., 2012. i 2024.). Međutim, htjeli to neki priznati ili ne, muški je nogomet nemjerljivo gledaniji, zanimljiviji, atraktivniji, popularniji. Nije tvrdnja novinara, već dokaz u egzaktnim brojkama. Od gledatelja preko reklamnih oglašivača do TV prijenosa. To je jednostavno tako i nema u tomu u konačnici ništa loše. Nasilno umjetno izjednačavanje u ime "rodne ravnopravnosti" neće promijeniti ništa. Posebno ne na bolje.
Izvor: SN Foto: Frederic J. Brown/ AFP