Karlovac bi mogao dobiti svoj Muzej sporta, a prvi korak prema ostvarenju te ideje napravljen je na sastanku predstavnika Hrvatskog zbora sportskih novinara (HZSN) i Grada Karlovca. Tom prigodom je gradonačelniku Damiru Mandiću uručena plaketa HZSN-a kao priznanje za iznimnu suradnju s medijima i doprinos razvoju sportskog novinarstva.
HZSN je ovom gestom istaknuo važnost Karlovca u hrvatskoj sportskoj povijesti, podsjećajući na bogatu tradiciju dugu 225 godina. Od Milana Neralića, prvog Hrvata s olimpijskom medaljom, do Ivane Malobabić, stolnotenisačice i sudionice posljednjih Olimpijskih igara, Karlovac je dao mnoge vrhunske sportaše koji su pronosili ime grada i Hrvatske diljem svijeta.
Unatoč toj bogatoj povijesti, Karlovac još uvijek nema Muzej sporta. Ideja o njegovom osnivanju nameće se sama od sebe, s ciljem očuvanja sportske baštine i stvaranja reprezentativnog prostora koji bi služio kao stalni postav ili memorijalni centar. Trenutno, hodnici Školsko-športske dvorane ukrašeni su fotografijama koje svjedoče o slavnoj prošlosti karlovačkog sporta, no potreban je sustavniji pristup kako bi se spriječio zaborav i sačuvalo preostalo gradivo.
Inicijatori za Muzej sporta grada Karlovca su Želimir Feitl, Željko Šančić i Marijan Bakić.
- Kada sam čuo da za ideju da postoji misao o pokretanju Muzeja sporta grada Karlovca, rekao sam da je to nešto prekrasno. Kao predsjednik Hrvatskog zbora sportskih novinara inicijativu apsolutno podržavam, a za sve to ponajprije hvala Gradu Karlovcu na svemu onome što je do sada učinio za sport. Hrvatski zbor sportskih novinara najviše sjednica i akcija, osim u Zagrebu, održao je u Karlovcu, a i najviše naših sponzora, osim iz Zagreba, je iz Karlovca. Uz to ovom plaketom želimo zahvaliti Gradu Karlovcu i gradonačelniku Damiru Mandiću na suradnji i na svemu što čine za sport - rekao je Jura Ozmec, predsjednik HZSN-a.
Gradonačelnik Damir Mandić izrazio je zahvalnost na priznanju i podržao inicijativu za osnivanje Muzeja sporta.
– Muzej je sam po sebi životna priča jer govori o životima iz prošlosti i istovremeno nas usmjerava prema onome što dolazi. Kada govorimo o sportu i muzeju, to je logika koja ima smisla, i treba je uzeti za ozbiljno. Slažem se s predsjednikom Jurom Ozmecom da je to rudarski posao i zato treba uključiti širok broj ljudi. Ljudi u karlovačkom sportu napravili su puno dobroga, a nadam se da će i nakon nas napraviti puno. O samom prostoru muzeja, kao i eventualnom povezivanju sa Školskom sportskom dvoranom, koja je ujedno i zaštićeno kulturno dobro, tek ćemo razgovarati u nadolazećem razdoblju, kako se ideja bude razvijala. Zahvaljujem na plaketi, u ovom našem poslu koji radimo, uvijek nas dočekaju novinari, uvijek odgovorimo na sve teme i sva pitanja, što mislim da je dobro. Imamo u Karlovcu nekoliko novinara koji se bave sportskim novinarstvom i tu je prisutno međusobno uvažavanje - kazao je gradonačelnik Mandić.
Prostor muzeja, njegov izgled i postav odredila bi struka uključena u cijeli proces.
Počasna članska iskaznica HZSN-a ovom prilikom uručena je predsjednicima gradske i županijske sportske zajednice, Željku Šančiću i Želimiru Feitlu. Počasne članske iskaznice HZSN-a od ranije imaju mons. Antun Sente ml. i Davor Vinski.
- Ta naša suradnja već traje dosta dugo. Počela je za vrijeme mog prvog mandata u Karlovačkoj športskoj zajednici kada je proglašenje sportaša Grada Karlovca vodio Jura Ozmec. Cijenimo ovu suradnju - dodao je Želimir Feitl, predsjednik Zajednice športova Karlovačke županije.
Nakon sastanka u Maloj gradskoj vijećnici novinari su u pratnji rektora Nacionalnog svetišta sv. Josipa mons. Antuna Sentea ml. obišli Svetište kojoj prigodom im je rektor ispričao povijest nastanka Svetišta, a razgledali su i studio Svetišta odakle se obavljaju svi radijski i televizijski prenosi iz Nacionalnog svetišta sv. Josipa u Karlovcu.
Izvor: KAŠ Karlovac Foto: Filip Granić